Czy to Matejko Krakowem zawładnął, czy Kraków Matejką?

Czy to Matejko Krakowem zawładnął, czy Kraków Matejką?

Krakowskie Forum Kultury, jako szczęśliwy beneficjent programu Kultura – Interwencje 2019 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, serdecznie zaprasza wszystkich amatorów historii i sztuki na warsztaty o twórczości Jana Matejki i jego krakowskich inspiracjach, podczas których zajrzymy do źródeł i pamiątek, aby poznać Mistrza lepiej i wspólnie stworzyć scenariusz do sztuki teatralnej o tym, czy Matejko Krakowem, czy Kraków Matejką…

 

Projekt składa się z dwóch części. Pierwszą z nich są cotygodniowe warsztaty historyczne, odbywające się w każdą sobotę czerwca, podczas których pod okiem profesjonalnych historyków i z wykorzystaniem rzetelnych źródeł zgłębimy krakowską codzienność Jana Matejki. Warsztaty będą poruszały następujące kwestie:

  • historia Galicji oraz jej instytucji kulturalnych i artystycznych, „krakowska” biografia Jana Matejki, rola teatru krakowskiego i matejkowskiej wizji dziejów w kreowaniu założeń “teatru narodowego” w Krakowie,
  • fenomen mimiki wśród środków wyrażania ekspresji i porównanie wizerunków postaci matejkowskich z fizjonomią aktorów scen krakowskich; sposób kreowania bohaterów na płótnach Matejki i na scenach teatrów; warsztaty praktyczne z pracy na obrazach i interpretacji symboliki matejkowskiej,
  • zjawiska zadumy i spokoju; porównanie portretów matejkowskich z założeniami kreowania emocji w Koźmianowskiej Szkole teatru,
  • wyjście do domu Jana Matejki w Krakowie, zgłębianie prywatnej korespondencji malarza, analiza autoportretu Matejki,
  • wykończenie scenariusza i dopracowanie założeń reżyserskich do spektaklu.

Kurs zakończy się wystawieniem certyfikatu z uczestnictwa w warsztatach historyczno-teatralnych, który poświadczy czynne uczestnictwo we wszystkich pięciu spotkaniach.

Do udziału w warsztatach zapraszamy szczególnie tych, którzy są ciekawi, jak wygląda tworzenie kultury i praca w kulturze, którzy chcieliby się przyczynić do jej kreowania i upowszechniania, oraz tych, którzy swoje amatorskie pasje chcieliby przekuć w profesjonalną twórczość.

Warsztaty dadzą możliwość pracy z profesjonalistami w dziedzinie historii, historii sztuki, dramaturgii oraz reżyserii i zakończą się stworzeniem scenariusza do sztuki teatralnej.

Dla uczestników warsztatów mamy przeznaczone jedynie 10 miejsc, dlatego wszystkich chętnych prosimy o prędki kontakt na adres natalia.zgadzaj@krakowskieforum.pl lub pod numer 502 105 590.

Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne!

 

Drugą częścią projektu będzie produkcja i kilkukrotne wystawienie spektaklu o życiu i twórczości Jana Matejki. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania: Czy Matejko naprawdę był człowiekiem “smutnym z natury”? Dlaczego jako miejsce tworzenia wybrał Kraków? Jak postrzegał świat, jak swoje miasto, a jak samego siebie?

O szczegółach będziemy informować niebawem!

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019

Social media
Szukaj...
Skip to content