Targi Kogel Mogel (21 – 22 listopada) [ONLINE]

 

Targi Vintage i Retro Kogel Mogel są jak wehikuł czasu, który przenosi uczestników do przeszłości. Czasami zabawnej, pudrowo-słodkiej, często pięknej i inspirującej. Wspomnianej z sentymentem i nutką nostalgii w głosie, a nawet łzą w oku. Bo jak zareagować na autentyczne przedmioty, które są pamiątką tego, co już odeszło? Na szczęście w XXI wieku nie zapominamy o tych artefaktach, które tworzyły dzieciństwo i młodość naszych dziadków, rodziców oraz często jeszcze naszą. Rzeczy potrafią mówić! Opowiadają ciekawe historie, których nie usłyszymy na co dzień. Jednak aby rozpoczęły swoje opowieści, potrzebują zainteresowanych słuchaczy. Pomóżmy przeszłości ożyć, mieć swoje nowe pięć minut. Zwariowana mieszanka inspiracji, od której może się zakręcić w głowie! Kogel Mogel to rzeczy, które tworzyły domy i zapamiętały wiele rodzinnych anegdot. Ubrania sprzed 60 czy 50 lat, akcesoria przeznaczenia wszelakiego, płyty winylowe, dizajn przeszłości i dizajn teraźniejszości – inspirowany przeszłością! Rodzimi twórcy są tu zawsze mile widziani.

Wszystkie wydarzenia odbędą się online na kanale Youtube Kogel Mogel oraz na stronie wydarzenia na portalu Facebook Targi Vintage i Retro Kogel Mogel.

 

21 listopada, sobota

11:00–19:00 Targi Vintage i Retro Kogel Mogel

 

11:00–12:30 – Warsztaty dla dzieci – Szmaciane laleczki

Warsztaty recyklingowe dla dzieci, które wprowadzają dzieci w magiczny świat tkaniny, kolorów oraz niekończących się możliwości kreowania nowych rzeczy z materiałów z odzysku.

Warsztaty dla dzieci w wieku 5 – 9 lat

 

13:00–14:30 – Warsztaty dla rodzinne  – Własna książka

Własna książka to kreatywny, pobudzający wyobraźnię, niejednokrotnie skłaniający do refleksji warsztat introligatorski, podczas którego tworzymy książkę o tym, co w nas istotne w danym czasie. Treść książki wypełniamy techniką kolaż uczyli wycinkami z gazet, kawałkami materiałów, zdjęciami, rysujemy, piszemy, wklejamy. Używamy tylko starych, używanych materiałów.

 

15:00 –17:00 – Warsztaty dla dorosłych – Wielorazowość

Podczas warsztatów stworzymy praktyczne woreczki oraz nauczymy się szycia na rożnych maszynach. Warsztat otwarty, w tym samym czasie może brać udział 3–4 uczestników, uszycie woreczka zajmuje 15 min.

Warsztaty dla dorosłych

 

15:00 – 16:30  Wykład – Nowoczesny dom – secesja i modernizm w krakowskich kamienicach 1900–1914

Nowy wiek był w Krakowie początkiem wielkich zmian w stylistyce mieszczańskich kamienic i ich wnętrz. Powiew świeżości przyniesionych przez secesję silnie odcisnął się w tkance miejskiej – w elewacjach kamienic i ich wnętrzach jak klatki schodowe, a także w prywatnych mieszkaniach. Na wykładzie przyjrzymy się temu jak nowy styl przyjął się w Krakowie, skąd czerpano inspirację i jak nowa stylistyka odmieniła mieszczańskie wnętrza i toczące się w nich życie. Wykład poprowadzi Jakub Jastrzębski z Igraszki z czasem.

 

 17:00 – 18:00 – Projekcja filmu Dizajnerki

Obraz Jacka Dużyńskiego został zainspirowany pomysłem ,na którym Gian Luca Amdei oparł książkę Discovering Women in Polish Design: Interviews and Conversation. Dostrzegł on w Polsce wyjątkową, w porównaniu z resztą świata, liczbę kobiet zajmujących się zawodowo projektowaniem i wzornictwem. Film składa się z dwudziestu epizodów, każdy nich opowiada o twórczości, dorobku i planach jednej z polskich projektantek.

 

22 listopada, niedziela

11:00 – 19:00 Targi Vintage i Retro Kogel Mogel

11:00 – 13:00 – Spacer po Krakowie  – Śladem nowoczesności – spacer po kamienicach krakowskich z lat 1900–1914

Wśród setek kamienic Krakowa, które mijamy każdego dnia często nie dostrzegamy pereł wczesnego modernizmu i secesji, będących świadectwem rozwoju architektonicznego Krakowa u progu XX wieku. Dwa nowe style odmieniły oblicze fasad krakowskich kamienic, ale także mocno zmieniły ich wnętrza. Przyglądniemy się detalom, bryłom, ale też wyjątkowym postaciom krakowskich architektów i budowniczych, którzy wprowadzili nowoczesne budownictwo samego serc zabytkowego Matecznika Polski. Spacer poprowadzi Jakub Jastrzębski z Igraszki z czasem.

 

11:00 – 12:00 – Warsztaty dla dzieci – Wykonywanie ozdób z patyczków na lody

Warsztaty dla dzieci z malowania i wykonywania ozdób drewnianych przy użyciu patyczków do lodów. Patyczki będą wyklejane na kartoniku, formowane oraz malowane farbami i wyklejane dodatkowymi ozdobami.

Warsztaty dla dzieci w wieku 5 – 10 lat

 

12:30 – 13:30 – Warsztaty dla dzieci – Świąteczne ozdoby

 

Warsztaty dla dzieci z wykonywania ozdób świątecznych z krążków drewnianych. Zadaniem uczestników będzie wymalowanie, pokolorowanie i wyklejenie drewnianych, płaskich krążków drzewnych.

Warsztaty dla dzieci w wieku 5 – 10 lat

 

14:00 – 15:30 – Warsztaty dla dorosłych – Monotypia – Dowolność

Warsztaty obejmą poznanie i szeroki wachlarz możliwości techniki zwanej monotypią. Technika ta daje ogromne możliwości eksperymentu artystycznego, nieszablonowych działań graficznych, a przede wszystkim dużo satysfakcji. Wszystko to w kreatywnej i pełnej pasji atmosferze razem z Moniką Orzeł.

 

16:00 – 17:00 – Projekcja filmu dokumentalnego „Kraków wobec konsumpcji” oraz spotkanie z autorką Eweliną Lekką

Kraków wobec konsumpcji w reżyserii Eweliny Lekkiej – absolwentki Wydziału Form Przemysłowych, ASP w Krakowie, to krótki dokument o krakowskim designie zrównoważonym. Dokument porusza temat zagrożeń i skutków wynikających z niewłaściwych wyborów konsumenckich. Zaprezentowane zostaną współczesne produkty użytkowe, które w idei mają design zrównoważony i które sprzeciwiają się nadmiernemu konsumpcjonizmowi. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserką i autorką scenariusza Eweliną Lekką.

 

17:30 – 18:30 – Wykład Rośliny z czasów PRL-u

Coraz chętniej sięgamy po rośliny, które swoją świetność przeżywały w czasach PRL-u. Pamiętamy je z naszych rodzinnych domów, mieszkań babć lub wujków. Kwiaty doniczkowe stają się elementem aranżacji wnętrz, dawniej stawiane głównie na parapetach mieszkań wieszając je w pięknych makramowych doniczkach, stawiając na komodach lub w kwietnikach z lat 60.

 

Social media
Szukaj...
Skip to content