Podsumowanie roku w Krakowskim Forum Kultury

Rok 2020 pokrzyżował wiele planów i narzucił wiele zmian, mimo to w Krakowskim Forum Kultury udało się zrealizować liczne spotkania, warsztaty, koncerty i dostosować działania do nowej sytuacji.

W miesiącach, w których działalność instytucji nie była ograniczona, KFK i Kluby organizowały stacjonarne zajęcia, warsztaty (m.in. zimowe i letnie warsztaty dla dzieci) oraz wydarzenia w ramach naszych stałych cykli, np. Kino Latino, Scena Monodramu KFK, Spacery nie tylko historyczne, Salon Malwy, Poprzez Kresy czy Krakowski Klub Podróżników. Zrealizowaliśmy także wiele ciekawych i różnorodnych wystaw, w tym wystawę fotografii przedstawiających Leopolda Kozłowskiego oraz wystawę Olga Tokarczuk w obiektywie Danuty Węgiel.

Styczeń rozpoczęliśmy spotkaniami w ramach cyklu Poczet Artystów Piwnicznych. W ciągu roku udało się zorganizować sześć spotkań. Ich gośćmi byli: Ewa Wnukowa, Stanisław Tabisz, Zbigniew Paleta, Kamila Klimczak i Leszek Długosz. Uczestnicy tych rozmów mogli usłyszeć wiele fascynujących wspomnień związanych z legendarnymi postaciami Piwnicy pod Baranami.

W minionym roku w KFK udało się także zorganizować szereg spotkań literackich prowadzonych przez Martę Półtorak, która spotkała się m.in. z dr Aleksandrą Łagowską, Jarosławem Szczęsnym Binkowskim i prof. Jakubem Politem. Wiele ze spotkań prowadzonych było online, co umożliwiło uczestnikom udział w żywych dyskusjach o literaturze, pomimo ograniczenia działalności instytucji kultury.

W marcu działalność Krakowskiego Forum Kultury przeniosła się do sieci. W ramach projektu Zostań w domu z KFK rozpoczęliśmy cykle, które kontynuujemy do dzisiaj, np. Rodzinne muzykowanie na ekranie, Opowieści muzycznej treści, serię felietonów Z diariusza pana Dariusza i Każdy ma swoją opowieść o Piotrze S.; cykl #mistrzpenderecki; wyzwania plastyczne #craftwithme i #quilling.

W czerwcu udało się wrócić do organizacji wydarzeń i zajęć w formie stacjonarnej. Już po raz czwarty w najcieplejszych letnich miesiącach zorganizowaliśmy Koncerty Promenadowe, dzięki czemu Altana na Plantach rozbrzmiała dźwiękami muzyki oraz innych aktywności kulturalnych. Zaczęliśmy także realizację projektu Laboratorium Sztuki Dziecięcej i Rodzinnej MIKO. Od sierpnia do listopada zorganizowaliśmy szereg warsztatów i wystaw. Uczestnicy uczyli się tworzyć zabawki z drewna, plecionki, animacje, poznali też zasady rysunku architektonicznego i rozwijali kreatywność np. poprzez plastyczne przedstawianie dźwięków.

Oprócz wymienionych cykli, co niedzielę przedstawialiśmy też ranking najlepszych filmów z różnych obszarów. Dla najmłodszych mieliśmy przygotowane wirtualne kolorowanki i łamigłówki oraz zajęcia w Interaktywnym Klubie Rodziców.

W drugiej połowie roku, razem z Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Centrum Kultury Podgórza oraz Nowohuckim Centrum Kultury, zrealizowaliśmy program „Zakupu dzieł” skierowany do krakowskich artystów i twórców, którzy w czasie pandemii stracili źródła utrzymania. Udało się wesprzeć działania z zakresu twórczości artystycznej oraz działań związanych z upowszechnianiem kultury, w szczególności: sztuk wizualnych, filmu, teatru, muzyki, tańca, literatury, animacji kultury oraz edukacji kulturowej i artystycznej.

W listopadzie, pomimo wyzwań, jakie narzucił na nas rok 2020, zrealizowaliśmy XVII Międzynarodowy Festiwal Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia oraz odbyło się polskie koncertowe prawykonanie operetki Józefa Beera Polskie wesele. Ten praktycznie nieznany utwór zapomnianego polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia miał swoją prapremierę w 1937 roku w Zurychu, ale do dalszych inscenizacji nigdy nie doszło. W polskim prawykonaniu z librettem, przetłumaczonym przez Dorotę Krzywicką-Kaindel, wzieli udział soliści (Edyta Piasecka, Anna Bernacka, Wojciech Gierlach, Jacek Ozimkowski, Pavlo Tolstoy, Tomasz Rak), Chór Polskiego Radia oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Koncert odbył się w Centrum Kongresowym ICE Kraków i był transmitowany na platformie PLAY KRAKÓW.

Kolejnym dużym przedsięwzięciem Krakowskiego Forum Kultury był projekt Nieznana muzyka teatralna i filmowa Krzysztofa Pendereckiego. Odnalezione po latach partytury muzyki Krzysztofa Pendereckiego, pisane w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku dla teatrów lalkowych, dramatycznych i do filmów, zostały nagrane i trafiły na specjalny portal internetowy „Muzyczny ślad Krakowa”. W nagraniach udział wzięli: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Macieja Tworka (wieloletniego asystenta Krzysztofa Pendereckiego), chór Cracow Singers oraz wokaliści Annika Mikołajko i Jacek Wróbel. Wśród zarejestrowanych nagrań znalazła się m.in. muzyka ze spektakli w Starym Teatrze, Teatrze Lalek „Arlekin” czy z filmu „Nie ma końca wielkiej wojny” Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Nagrania są dostępne bezpłatnie na stronie www.muzycznyslad.pl.

Pod koniec roku zaprezentowaliśmy również 3 materiały filmowe w ramach Święta Dzielnicy I. Nagrania koncertów w wykonaniu artystów Piwnicy pod Baranami i aktorów Teatru Bagatela, a także niezwykły spacer po centrum Krakowa dostępne są na naszym kanale YouTube.

Przez cały rok prężnie działały też Kluby KFK. Nasi koordynatorzy i realizatorzy przygotowywali ofertę dopasowaną do obowiązujących w danym czasie zasad bezpieczeństwa. Nie zawsze było łatwo, ale z perspektywy czasu widzimy, że udało nam się przystosować najlepiej, jak potrafiliśmy i, co najważniejsze, nie stracić kontaktu z Państwem! Bardzo chcielibyśmy wrócić już do spotkań na żywo. Mamy nadzieję, że rok 2021 nam to umożliwi. Tymczasem niezmiennie zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i mediów społecznościowych, gdzie informujemy o naszej działalności i przygotowujemy dla Państwa mnóstwo wartościowych, ciekawych i różnorodnych treści. Do zobaczenia!

Social media
Szukaj...
Skip to content