“Czerwona Mysz czyli…” Wystawa Grupy Krakowskiej 21. Wieku

Wernisaż: 29 czerwca, wtorek, 18:00

Wystawa czynna: od 30 czerwca do 30 lipca, dni robocze, godz. 13:00 – 18:00

Klub Kazimierz, ul. Krakowska 13

 

Grupa Krakowska 21. Wieku to cztery malarki – Katarzyna Omiecińska, Małgorzata Rohowska, Marta Szczepanik oraz Małgorzata Winkowska, które od wielu miesięcy wspólnie chodzą razem na wystawy, inspirują się sztuką uznanych malarzy i swoimi pracami, dzielą się swoimi odkryciami, razem malują.

Katarzyna Omiecińska jest absolwentką Liceum Plastycznego w Krakowie. Sztuka zajmuje ważne miejsce w jej życiu, choć nie związała się z nią zawodowo. Maluje w wolnych chwilach. Po co? Żeby uśpić demony, odświeżyć głowę, nakarmić się energią kolorów i z zachwytu. Wykorzystuje kilka technik: suche pastele, rysunek, malarstwo akrylowe i olejne. W tworzeniu najbardziej pociąga ją… tworzenie: zanurzenie się w fascynującym procesie, gdy cichnie gonitwa myśli, znika czas i świat. To trochę jak powrót do dzieciństwa. Sam efekt nie jest tak istotny, jak to czego można doświadczyć podczas pracy, ale – udany – oczywiście cieszy. Jej zdaniem każdy może dać sobie przyzwolenie na twórczość, bo sztuka wcale nie jest tylko dla wybranych. Oprócz sztuki Omiecińska lubi też ludzi, szczególnie tych z poczuciem humoru, ciekawością świata i otwartą głową. Uważa, że nie ma nic cenniejszego, niż dobra, serdeczna, wspierająca relacja z drugim człowiekiem. A w GK21W sztuka i relacje tworzą całkiem dobry obraz.

Małgorzata Rohowska jest właścicielką biura nieruchomości. Zaczęła malować ponad dziesięć lat temu. Pierwsze obrazy to były próby przelania na płótno snów i emocji. Namalowała też wtedy kilka portretów. Jednak dopiero półtora roku temu nastąpił punkt zwrotny w jej życiu i poczuła, że malarstwo jest tym, co chciałaby robić częściej. I tak się stało. Zaczęła malować senno-oniryczne historie, będące splotem marzeń, snów, przeżytych zdarzeń, a także wizji. Maluje też portrety, które nazwała #portretskandaliczniebrzydki, co jest lekką ironią i puszczeniem oka do widza, gdyż portrety nie są wiernym obrazem portretowanych osób, a raczej jej o nich wyobrażeniem. Pokochała też pastele i maluje nimi kwiaty i kompozycje kwiatowe, będące kompilacją rzeczywistości oraz emocji.

Marta Szczepanik z wykształcenia dentystka, chirurg stomatolog twierdzi, że maluje całe życie z przerwami na podstawówkę, liceum, studia, specjalizację. Ciągle malowała w międzyczasie. Od czasu ogłoszenia pandemii w marcu 2020 międzyczasu zrobiło się wyjątkowo dużo, to i twórczości zrobiło się więcej. Zamieciony pod przysłowiowy dywan talent znowu mógł się ujawnić. Maluje najczęściej akrylami. Bardzo cieszy ją kreatywność i łączenie różnych technik malarskich w bardzo nieoczekiwany sposób. Nie ukończyła żadnej szkoły artystycznej ani akademii sztuk pięknych, jest samoukiem. Jej obrazy są  nieoczywiste (wielointerpretowalne) i zawsze można dopatrywać się innego znaczenia. Obrazy tematycznie bardzo różne – zwierzęta, rośliny, udziwnione portrety, mocno kolorowe krajobrazy. Ostatnia  z serii  jej obrazów, inspirowana twórczością Hieronima Boscha opowiada całe historie.  Z pozoru wyglądające jak dziecięce bazgroły, z użyciem różnego rodzaju farb, brokatu, pisaków, tuszu, są bardzo atrakcyjne wizualnie.

Małgorzata Winkowska ukończyła Filologię Angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim i jest wykładowcą na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Uwielbia podróże, fotografowanie, taniec, muzykę, koncerty, pływanie i kwiaty. Zawsze lubiła sztuki piękne, a malarstwo pasjonuje ją od pięciu lat, ale ponieważ jest bardzo kreatywna i malowanie traktuje jako najlepszy sposób zapomnienia o rzeczywistości i relaksu, może pochwalić się dość dużym dorobkiem artystycznym. Namalowała ponad tysiąc obrazów i szkiców. Jej prace były wystawiane na dziesięciu wystawach indywidualnych oraz dwunastu wystawach zbiorowych. W planach są następne. Od dwóch lat należy do Bronowickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich. Maluje głównie akrylami i akwarelami, a najważniejszy jest dla niej kolor. Uwielbia fotografować kwiaty na tle swoich obrazów oraz dzielić się swoją pasją. Ma „Wujów”, czyli artystów, których prace uwielbia, do których należą między innymi Claude Monet, Gustav Klimt, Wassily Kandinsky, Pablo Picasso, Rene Magritte, William Turner, Paul Gauguin, Vincent van Gogh.

 

Wstęp wolny.

Liczba miejsc na wernisażu ograniczona.

Prosimy o rezerwację miejsc pod numerem telefonu: 12 421 57 86

Podczas wydarzenia obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego (m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa, limit osób, dystans społeczny, dezynfekcja rąk).

Zasady obowiązujące podczas zajęć, warsztatów i innych aktywności kulturalnych w KFK i Klubach dostępne są na stronie http://krakowskieforum.pl/regulaminy/

 

 

 

Data

czerwiec 29 2021 - lipiec 30 2021

Czas

13:00 - 18:00

Lokalizacja

Klub Kazimierz
ul. Krakowska 13
Klub Kazimierz

Organizator

Klub Kazimierz
Szukaj...
Skip to content