Kadr za Kadrem – czyli Czarny Anioł w obiektywie Tadeusza Płaszewskiego. Wystawa portretów Ewy Demarczyk

Wernisaż: 16 grudnia, poniedziałek, 18:00

Wystawa czynna: do 20 grudnia oraz od 2 do 8 stycznia, dni robocze, 10:00 – 18:00

Galeria Miko, Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

 

Historia ujrzenia światła dziennego fotografii Ewy Demarczyk to historia sprzed pół wieku. Wśród dziesiątek pozostawionych przez Tadeusza Płaszewskiego autorskich odbitek, jak też setek negatywów, żona Barbara – porządkując przestrzeń pracowni – znalazła negatywy z opisem „Ewa Demarczyk 16 marca 1966”. Na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku zarówno Tadeusz Płaszewski, jak i Ewa Demarczyk, byli studentami Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej – co daje przypuszczenie, iż tam się poznali i spotkali na tej jedynej sesji, która zaowocowała serią zdjęć, pomijając już fakt, iż obydwoje poruszali się na „gruncie” piwnicznym czy też „Krzysztoforów”.

 

Nie wiadomo dlaczego nie powstały wówczas ani później autorskie odbitki – obok wielu

powstałych wtedy i w latach siedemdziesiątych czarno-białych fotografii „cudnych studentek” – jak napisał ich autor w swoim „życiorysie” do poprzednich wystaw.

 

Część zdjęć została wykonana w piwnicznym anturażu; zdjęcia samej Ewy Demarczyk zostały zaaranżowane przez żonę poprzez ujęcie „kadr za kadrem” w poczwórne sekwencje, przybliżając tym samym  warsztat autora, jak też piękne pozowanie artystki, która już wtedy, po m.in. sukcesie opolskim była uznanym i podziwianym objawieniem polskiej piosenki.

 

 

Wstęp wolny

Data

Gru 16 2019

Czas

18:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Kategoria
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content