Krakowski Klub Podróżników: Bałkany – teren nieuczesany

Zdjęcia i komentarz – Andrzej Pasławski

23 października, czwartek, 18:00

wstęp: 3 zł

Klub Kazimierz, ul. Krakowska 13

Prezentacja to plon wieloletnich wypraw w poszukiwaniu miejsc niezwykłych, tak, jak niezwykła jest historia i koleje losów tego regionu. Pokażę Bałkany te dzikie i te turystyczne, ich antyczną przeszłość znaczoną wspaniałymi zabytkami i perłami klimatycznych miast.

Miejsca, gdzie czas się zatrzymał, gdzie życie odmierza się innym rytmem, bez pośpiechu, codziennej pogoni, miejsca znaczone niezmąconą przyrodą, śpiewem wiatru na graniach i rechotem żab wieczorami w górskich jeziorach, nieoblegane przez turystów majestatyczne kaniony, zagubione w głuszy wioski i ich uśmiechniętych, życzliwych gospodarzy. Ale i miejsca naznaczone niewyobrażalną tragedią, wojnami, czystkami etnicznymi, śmiercią i cierpieniem.

Szukając takich miejsc dziewiczych i niebanalnych, przemierzyliśmy szlak „od Ljubljany do Tirany”, a nawet dalej. Musnęliśmy Słowenię, spenetrowaliśmy Chorwację, Czarnogórę i pozostałe „postjugosłowiańskie” kraje, by na dłużej zatopić się w Albanii, wpaść do Kosowa i … odkrywać nowe, które jeszcze na nas czeka. Zatoczyliśmy swoistą „bałkańską pętlę” .

Wraz z przygodą bałkańską rozpoczęliśmy przygodę z off-roadem i samochodem terenowym.

To auto pozwala nam dotrzeć tam, gdzie nie zobaczymy żywej istoty, gdzie piękno przyrody niezmącone jest obecnością człowieka, a pokonanie 70ciu kilometrów to czasem kilkugodzinne zmagania z terenem.

Podczas wydarzenia obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego (m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa, limit osób, dystans społeczny, dezynfekcja rąk).

Zasady obowiązujące podczas zajęć, warsztatów i innych aktywności kulturalnych w KFK i Klubach dostępne są na stronie http://krakowskieforum.pl/regulaminy/

Data

wrz 23 2021

Czas

18:00

Lokalizacja

Klub Kazimierz
ul. Krakowska 13
Klub Kazimierz

Organizator

Klub Kazimierz
Szukaj...
Skip to content