Krakowskie Kameralne Spotkania Muzyczne

Sala z Widokiem, Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

Drodzy Melomani, serdecznie zapraszamy na czwarte spotkanie z cyklu Krakowskie Kameralne Spotkania Muzyczne. Gośćmi spotkania będą soliści Opery Krakowskiej, Agnieszka Kuk – sopran, Tomasz Kuk – tenor, a towarzyszyć im będzie Kristina Kutnik – fortepian.

Zaproszeni artyści opowiedzą o charakterystyce swojej pracy, drodze do kariery i obecnym życiu. Rozmowy przeplatane będą muzyką wykonywaną na żywo.

Spotkanie poprowadzi Marek Gerwatowski – tenor, artysta Opery Krakowskiej i pomysłodawca cyklu.

Bilety: 3 zł, dostępne na stronie bilety.krakowskieforum.pl oraz w kasie KFK. Liczba miejsc ograniczona.

Podczas wydarzenia obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego (m.in. limit osób, obowiązek zasłaniania ust i nosa, dystans społeczny, dezynfekcja).

Zasady obowiązujące podczas zajęć, warsztatów i innych aktywności kulturalnych w KFK i Klubach dostępne są na stronie http://krakowskieforum.pl/regulaminy/.

Agnieszka Kuk – sopran

Solistka Opery Krakowskiej, gdzie kreuje między innymi rolę Księżniczki Elisabeth w Tannhäuserze Ryszarda Wagnera, Ulany w Manru Ignacego Jana Paderewskiego, Madonny w Joannie D’Arc na stosie Artura Honeggera, Cio-Cio-San w Madama Butterfy, Desdemony w Otellu Giuseppe Verdiego oraz tytułowej Florii Tosci w TosceGiacomo Pucciniego.Artystka zadebiutuje wkrótce jako Diana w operetce Orfeusz w Piekle Jacquesa Offenbacha.

Sopranistka jest związana z Teatrem Wielkim w Łodzi gdzie występuje jako tytułowa Turandot w dziele Giacomo Pucciniego, Halka w operze Stanisława Moniuszki oraz Senta w operze Ryszarda Wagnera Der Fliegende Holländer.

Artystka pochodzi z Bukowiny Tatrzańskiej, ze znanego rodu muzykantów – jest prawnuczką słynnej Bronisławy Dziadoń-Koniecznej, pierwszej prymistki Podhala.

Ukończyła wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. dr hab. Agnieszki Monasterskiej. Posiada stopień naukowy Doktora Sztuk Muzycznych w dyscyplinie artystycznej wokalistyka.

Agnieszka Kuk zadebiutowała na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie jako Pierwsza Dama Królowej Nocy w przedstawieniu opery Die Zauberflöte W. A. Mozarta.

W repertuarze artystki są takie role jak Gianetta z Napoju Miłosnego G. Donizettiego, tytułowa Dydona w operze Dydona i Eneasz Henry Purcella, Mystery w The Fairy Queen Henry Purcella, Pierwszy kwiat w Parsifalu czy Isabella w operze Das Liebesverbot Ryszarda Wagnera.

Pełnię swoich możliwości głosowych sopranistka pokazała w kreacji roli Violetty Valery, głównej bohaterki TraviatyGiuseppe Verdiego, Florii Tosci z opery Tosca Giacomo Pucciniego oraz Principessy Turandot w dziele Pucciniego pod tym samym tytułem.

Artystka występuje często w duecie z tenorem Tomaszem Kukiem, prywatnie swoim mężem w cyklach koncertów: Śladami Jana Kiepury i Marty Eghert, Śpiewające małżeństwo

i Polscy kompozytorzy w arii i pieśni.

Sopranistka prowadzi aktywne życie koncertowe i estradowe, znakomicie odnajduje się zarówno w rolach wielkich operowych heroin, jak i w poezji śpiewanej, piosence aktorskiej, musicalu czy operetce. Agnieszka Kuk prowadzi indywidualną działalność pedagogiczną w zakresie edukacji wokalnej.

 

Tomasz Kuk – tenor

Urodził się w Gorlicach 24 kwietnia 1969 roku. Dla studiów wokalnych porzucił naukę na wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie Prof. Wojciecha Jana Śmietany ukończył z wyróżnieniem.

Artysta jest Laureatem Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, który otrzymał w 2014 roku.

Już w trakcie studiów wokalnych Tomasz Kuk był zapraszany na gościnne występy w Operze Krakowskiej.  Artysta dysponuje rzadkim rodzajem głosu, kategoryzowanym jako dramatyczny tenor spinto, co predestynuje go do wykonawstwa najtrudniejszych partii operowych z repertuaru Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego czy Ryszarda Wagnera.

Swoje umiejętności wokalne Tomasz Kuk doskonalił na kursach wokalnych prowadzonych przez prof. Helenę Łazarską, prof. Ryszarda Karczykowskiego i Maestrę Montserrat Caballe.

Jest laureatem krajowych i zagranicznych konkursów wokalnych: zdobył m.in. I nagrodę na Konkursie Wokalnym we Wrocławiu (1994) oraz otrzymał II nagrodę regulaminową oraz nagrodę specjalną na Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju (1996). Na VII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1997) otrzymał III nagrodę regulaminową oraz nagrodę specjalną za wykonanie arii Jontka z opery HalkaStanisława Moniuszki. Zdaniem krytyków, do dnia dzisiejszego uznawany jest za najwybitniejszego interpretatora tej roli. W 1999 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. V. Belliniego w Caltanissettcie. Na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. S. Moniuszki w Warszawie zdobył I nagrodę.

Artysta zwyciężał w konkursach na najlepszego tenora. W 2001 roku otrzymał najwyższe laury na „Turnieju Tenorów” na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w 2013 roku wygrał „Bitwę Tenorów na Róże” podczas Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, został także zwycięzcą V, jubileuszowej edycji „Turnieju Tenorów na Róże” zdobywając platynowy kwiat w plebiscycie telewizyjnym.

Tomasz Kuk jest artystą chętnie zapraszanym do udziału w prestiżowych koncertach i istotnych wydarzeniach filharmonicznych. Ma on na swym koncie wiele znakomitych koncertów oratoryjnych i estradowych, m.in. wykonania Stabat Mater A. Dvořaka pod dyrekcją H. Rillinga, Mszy Es-dur F. Schuberta pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego, Requiem W. A. Mozarta, Requiem G. Verdiego pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego, IX-Symfonii L. van Beethovena, Petite Messe Solenelle G. Rossiniego, cyklu pieśni Schöne Müllerin F. Schuberta, R. Schumana oraz Das Lied von der Erde G. Mahlera.

Tenor na stałe związany jest z Operą Krakowską. Współpracuje także z Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Nova  w Bydgoszczy, Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą na Zamku w Szczecinie oraz Operą Narodową Teatru Wielkiego w Warszawie.

Często występuje gościnnie na zagranicznych scenach operowych, m. in w Japonii, Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Czechach.

Tomasz Kuk dokonał istotnych dla polskiej muzyki nagrań płytowych m. in. wykonując partię tenorową w utworze Wierchy Artura Malawskiego (2019), partię Koracha w pierwszym światowym nagraniu opery sakralnej Mojżesz A. Rubinsteina (2017), partię Starego Króla w operze Hagith K. Szymanowskiego (2014) oraz partię Idamora w PariiS. Moniuszki (2009).

Artysta ma na swoim koncie kilkadziesiąt operowych ról. Występował wielokrotnie jako: Ismael w Nabucco G. Verdiego, Alfred w Traviacie G. Verdiego, Macduff w operze Macbeth G. Verdiego, Carlo w Joannie d’Arc G. Verdiego, Duca w Rigoletto G. Verdiego, Radames w Aidzie G. Verdiego, Manrico w Trubadurze G. Verdiego Don Jose w Carmen G. Bizeta, Artur w Łucji z Lammermoor G. Donizettiego, Tebaldo w Capuletti e i Montecchi V. Belliniego, Turiddu w Rycerskości wieśniaczej P. Mascaniego, Jontek

w Halce S. Moniuszki, Stefan w Strasznym Dworze S. Moniuszki, Idamor

w Parii S. Moniuszki, Princ w „Rusałce” A. Dvoraka, Leński w „Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego, Cavaradossi w Tosce G. Pucciniego, Pincerton w Madama Butterfly G. Pucciniego, Rudolf w Cyganerii G. Pucciniego, Kalaf w Turandot G. Pucciniego, Canio w Pajacach R. Leoncavallo, Stary Król

w Hagith K. Szymanowskiego, Bacchus w Ariadnie na Naxos R. Straussa, Hoffmann w Opowieściach Hoffmanna J. Offenbacha czy tytułowy Tannhäuser w operze R. Wagnera wkrótce artysta zadebiutuje w tytułowej roli Otella w operze G. Verdiego oraz partii Florestana w operze Fidelio L. van Beethovena.

Kristina Kutnik – fortepian

W 1995 roku ukończyła Liceum Muzyczne im. Sergiusza Rachmaninova w Kiszyniowie. W tym samym roku dostała się na studia na Akademię Muzyczną w Krakowie. W Krakowskiej Akademii Muzycznej studiowała w klasie fortepianu i w klasie kameralistyki pod kierunkiem prof. Janiny Baster. Ukończyła także studia podyplomowe z zakresu duetów fortepianowych. Uczestniczyła w wielu kursach m.in. w kursach mistrzowskich w Rostocku. Wspólnie z Katarzyną Falaną występuje z powodzeniem w duecie fortepianowym – m.in. udział w konkursach w Rzymie (II nagroda), w Neuchatel i w Kownie.

Od 1999 pianistka pracuje na stanowisku korepetytora śpiewaków solistów w Operze Krakowskiej. Jest także pracownikiem Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2001roku jest nauczycielem fortepianu w Szkole Muzycznej im. Stanisława Wiechowicza.

Od 2013 roku jest pedagogiem na Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale Wokalno-Aktorskim.

Koncertowała w wielu krajach Europy, oraz na estradach krajowych, wykonywała nagrania dla Polskiego Radia. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami i światowej sławy śpiewakami (m.in. z Małgorzatą Walewską i Mariuszem Kwietniem).

W 2019 roku koncert w Rzymie TOTUS TUUS zorganizowany przez dom w Wadowicach Jana Pawła II z okazji rocznicy pontyfikatu Papieża Polaka. Koncert odbył się w kościele di Santo Spirito in Sassia.

Data

październik 09 2021

Czas

18:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Kategoria
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content