Krakowskie Kameralne Spotkania Muzyczne

Sala z Widokiem, Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

Drodzy Melomani, serdecznie zapraszamy na nowy cykl Krakowskie Kameralne Spotkania Muzyczne. Gośćmi spotkań będą śpiewacy operowi, aktorzy musicalowi oraz instrumentaliści. Zaproszeni artyści opowiedzą o charakterystyce swojej pracy, drodze do kariery i obecnym życiu. Rozmowy przeplatane będą muzyką wykonywaną na żywo.

Spotkania poprowadzi Marek Gerwatowski – tenor, artysta Opery Krakowskiej i pomysłodawca cyklu.

Gośćmi trzeciego spotkania będą soliści Opery Nova w Bydgoszczy, artyści współpracujący m.in. z Operą Krakowską: Małgorzata Ratajczak – mezzosopran i Janusz Ratajczak – tenor, a towarzyszyć im będzie Renata Żełobowska-Orzechowska – fortepian.

Małgorzata Ratajczak – mezzosopran

W 1989 r. ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie st. wykł. Ireny Maculewicz-Żejmo. Będąc na 5. roku studiów została solistką Państwowej Opery w Bydgoszczy (dzisiejsza Opera Nova), którą to pozostaje do dnia dzisiejszego. Laureatka wielu konkursów, m.in.  Konkursu im. Stanisława Moniuszki w Kudowie Zdroju, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego we Wrocławiu, Konkursu Wokalnego „Belvedere” w Wiedniu, Konkursu im. Adama Didura w Bytomiu, Monte Carlo World Voice Masters Competition. W maju 2001 roku brała czynny udział w Kursie Mistrzowskim prowadzonym przez maestrę Fiorenzę Cossotto, z którą to pracowała nad partią Azuceny z opery „Trubadur” G. Verdiego. Zaowocowało to sukcesem podczas premiery tej opery w 2002 r. na scenie Lucent Danstheater Den Haag w Holandii.

Artystka współpracuje z wieloma teatrami muzycznymi w kraju, między innymi z Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Krakowską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Poznaniu oraz Operą na Zamku w Szczecinie. Z zespołem Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Nova oraz z Agencją Artystyczną Pro Musica odbyła kilka tournée po Szwajcarii, Norwegii, Austrii, Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii oraz Niemczech, goszcząc w tak prestiżowych salach, jak: Gewandhaus w Lipsku, Festspiel und Kongresshaus w Bregencji, Theater am Aegi w Hanowerze, Philharmonie w Berlinie, Philharmonie w Monachium, Rotterdamse Schouwburg w Rotterdamie, Teatro De La Maestranza (Sewilla) czy Tonhalle Zürich.

Od 1 września 1991 roku do 31 sierpnia 2016 roku była również pedagogiem śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Inowrocławiu. W grudniu 2010 roku otrzymała tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie wokalistyka, a we wrześniu 2013 roku tytuł doktora habilitowanego. W maju 2013 roku artystka otrzymała Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w maju 2018 roku statuetkę Ariona – najważniejszą nagrodę Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP (za całokształt pracy artystycznej z okazji 30 lat na scenie), a w styczniu 2021 roku otrzymała tytuł profesora. Od 2015 roku prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Krakowie im. Krzysztofa Pendereckiego.

Janusz Ratajczak – tenor

Solista polskich scen muzycznych. Od 30 lat związany jest na stałe z Operą Nova w Bydgoszczy. Droga rozwoju artystycznego Janusz Ratajczaka sięga początku lat 80. Jeszcze przed rozpoczęciem studiów, w roku 1983, wygrał on Ogólnopolski Konkurs im. S. Moniuszki w Kudowie Zdroju.

Śpiewał na wszystkich znaczących scenach operowych Polski. Występował również w wielu krajach Europy, m.in. w Danii, Beneluksie, Austrii, Włoszech, Francji, Niemczech, Szwajcarii oraz na Malcie i Sycylii. Brał udział w nagraniu DVD opery „Manru” J. I. Paderewskiego jako odtwórca roli tytułowej. W roku 2013 nagranie otrzymało  „Złotego Orfeusza” Academie du Disque Lyrique w Paryżu jako najlepsza inicjatywa audiowizualna. Jest również odtwórcą roli Króla Tirebule w światowym prawykonaniu opery A.Tansmana ,,Złote runo”, wystawionej w 2016 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi. Artysta w tym samym roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Janusz Ratajczak  prowadzi również wieloletnią działalność pedagogiczną. Jest profesorem tytularnym i prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Dr hab. Renata Żełobowska-Orzechowska – fortepian

Pianistka, kameralistka, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę kameralistyki. Absolwentka tej uczelni w klasie fortepianu prof. Ludwika Stefańskiego. Laureatka XII Pianistycznego Konkursu Stypendialnego im. F. Chopina. Prowadzi bogatą działalność koncertową w kraju i zagranicą (Szwecja, Włochy, Austria, Korea), występując z wybitnymi muzykami m.in. Guyem Deplus, Michaelem Wolfem, Kają Danczowską, Teresą Głąbówną, Dorotą Imiełowską. Istotnym obszarem działalności koncertowej jest współpraca z uznanymi wokalistami takimi jak: Alison Pearce, Wiesław Ochman, Peter Dvorský, Mariusz Kwiecień, Alicja Węgorzewska, Joanna Woś, Urszula Kryger, Wioletta Chodowicz i in. Jest zapraszana na festiwale: Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich, Festiwal „Wawel o Zmierzchu”, Międzynarodowy Festiwal Klarnetowy, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”, czy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duetissimo”. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, wytwórni EMI i CD Accord. Od 2005 roku jest kierownikiem muzycznym cyklu koncertów dla dzieci organizowanych przez Filharmonię im. K. Szymanowskiego w Krakowie. Utrzymuje silne związki z instytucjami muzycznymi Krakowa, m.in. z Capellą Cracoviensis i Operą Krakowską. Renatę Żełobowską-Orzechowską łączy również wieloletnia współpraca ze Stowarzyszeniem Miłośników Opery Krakowskiej ARIA przy realizacji cyklu pn. „Spotkanie z Artystą”, a także z „Krakowskim Salonem Poezji” Anny Dymnej. Uhonorowana Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także Odznaką „Honoris Gratia”, przyznawaną przez Prezydenta Miasta Krakowa. W 2016 roku ukazał się album płytowy pt. „Muzyka polska XX wieku na obój i fortepian” nagrany przez pianistkę wraz z Mariuszem Pędziałkiem.

Bilety: 3 zł, dostępne na stronie bilety.krakowskieforum.pl oraz w kasie KFK. Liczba miejsc ograniczona.

Podczas wydarzenia obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego (m.in. limit osób, obowiązek zasłaniania ust i nosa, dystans społeczny, dezynfekcja).

Zasady obowiązujące podczas zajęć, warsztatów i innych aktywności kulturalnych w KFK i Klubach dostępne są na stronie http://krakowskieforum.pl/regulaminy/

Data

sie 28 2021

Czas

18:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Kategoria
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content