[ONLINE] Literatura na Forum: Ostatnie wesele czyli spotkanie z udziałem autora Krzysztofa Kołtuna

Tematyka trzech tomów cyklu “Bestialstwo UPA w Lubomlu na Wołyniu” to dokumentalny i literacki zapis wspomnień ocalałych, które pokazują życie i wydarzenia z miejsc, jakie zostały unicestwione często razem ze swoimi mieszkańcami, świątyniami i zabudowaniami. 

 

Krzysztof Kołtun spisał relacje w oryginalnej gwarze ludowej, która jest połączeniem języka polskiego w lokalnym dialekcie kresowym, w języku chachłackim, będącym gwarą miejscową oraz w języku rusińskim. Nie brakuje także elementów w językach właściwych pograniczu, czyli po rosyjsku, żydowsku, czesku i niemiecku. O swojej serii tak mówi, autor – Krzysztof Koltun “ Sądzę, że najlepszy literacko jest 3 tom, ma wiele zaskakujących, prawdziwych wydarzeń, miejsc, życia obyczajowego Polaków z Wołynia do 1943 r i rozgrywa się w prawdziwych krajobrazach.

Od chrzcin, wesel polskich, jarmarków , odpustów, nabożeństw i czarów-aż po krwawe noce i doły śmierci. Pisałem jeszcze z konsultacjami, najstarszych Wołynian.” Tom “Ostatnie wesele” to 620 stron opisu rodów i rodopisów z Wołynia, a także miejsc, które zostały już tylko na mapie – spalone, wymordowane, zdeptane. Gorzka prawda słabo znanej historii trzech powojennych pokoleń Polaków.

 

Krzysztof Kołtun urodził się 9 listopada 1958 roku w Chełmie, w rodzinie wywodzącej się z Lubomla na Wołyniu. Poeta liryczny, autor dwudziestu czterech książek poetyckich. Reprezentuje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Krakowie i literackie Bractwo Białego Pasterza. Jest założycielem Grupy Poetyckiej „Krzemień” w Chełmie w 2010 roku, kontynuującej przedwojenne tradycje Grupy Poetyckiej „Wołyń”. Jest pomysłodawcą i organizatorem konkursów poetyckich m.in. „U Progu Kresów”, organizowany od 1998 roku. Ponadto jest założycielem Towarzystwa Rodzin Kresowych (1988), Nadbużańskiego Towarzystwa Kultury (1999) oraz Kresowego Zespołu „Sokoliki” (2004) w Chełmie. Laureat Literackiej nagrody im. A. Patkowskiego (Sandomierz 1999), nagrody literackiej KAJA Kazimierza Andrzeja Jaworskiego (Chełm 2005), literackiej Nagrody im. W. Hasiora Stowarzyszenia „Ars Populi” (Kraków-Zakopane 2005), wielu konkursów poetyckich. Gość i współtwórca audycji radiowych, dziennikarz. Z pasji i zamiłowań etnograf, antykwariusz, kolekcjoner kresowy, duchowy przewodnik po Kresach. Twórca i właściciel Antykwariatu Kresowego.

 

Prowadzenie: Marta Półtorak 

 

Spotkanie zostanie opublikowane na Facebooku Krakowskiego Forum Kultury.

Data

Gru 15 2020

Czas

18:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content