Literatura na Forum: Spotkanie wokół książki “Daję Waści złoty róg. Plotki o weselu ciąg dalszy”

NA WYSPIAŃSKIEGO CZAS JEST ZAWSZE DOBRY !

W 2019 r. mija 150 lat od urodzin naszego czwartego wieszcza. W Krakowie podobno kochamy jubileusze, jednak Wyspiański i jego ardcydramat nie potrzebują pretekstów. Na Wyspiańskiego czas jest zawsze dobry.
Wesele nie starzeje się, choć od prapremiery arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego upłynęło już ponad 100 lat. Książka Daję Waści złoty róg dotyczy – wciąż mało spopularyzowanych – losów postaci, które spotkały się w bronowickiej chacie na weselu poety Lucjana Rydla. Dodajmy, spotkały się według demiurga Wyspiańskiego. Książka Daję Waści złoty róg dotyczy – wciąż mało spopularyzowanych – losów postaci, które spotkały się w bronowickiej chacie na weselu poety Lucjana Rydla. Dodajmy, spotkały się według demiurga Wyspiańskiego. Podczas spotkania poszukajmy odpowiedzi na pytanie, kim byli ci ludzie, czego dokonali w życiu. Natrafimy na opowieści nierzadko fascynujące, a czasem też tragiczne, jak choćby ta dotycząca wojennej tułaczki Anny Tetmajerowej, czyli Gospodyni, która wraz z córką Krystyną dotarła przez Syberię aż do Indii. Zajrzymy także do odległego imperium Pahlavich – Iranu, gdzie ślady swego talentu pozostawił wnuk weselnego Gospodarza, syn jego najstarszej córki Jadwigi (w Weselu Isi), znakomity brytyjski architekt Michał Naimski. Przyjrzymy się losom Racheli, która wraz z siostrą Lucjana Rydla (weselną Haneczką) tworzyła nowoczesne polskie pielęgniarstwo. Na przypomnienie zasługuje jakże szlachetna i wielowymiarowa postać Lucjana Rydla (przez Wyspiańskiego i Boya niesłusznie ośmieszona), a także Włodzimierza Tetmajera. Ten ostatni, weselny Gospodarz, to człowiek absolutnie wyjątkowy; artysta i społecznik, rozkochany w polskiej wsi, ale i wielki patriota, który odegrał niemałą rolę w procesie odzyskiwania niepodległości. W podkrakowskich Bronowicach u Tetmajerów – o czym mało się mówi, a w okresie PRL-u nie mówiło się wcale – bywali tacy ludzie jak Wincenty Witos, Józef Piłsudski, Józef Haller.
(ze wstępu Autorki)

08.01.2019 godz. 18:00

Premierowe spotkanie wokół książki “Daję Waści złoty róg. Plotki o weselu ciąg dalszy” z udziałem autorki Katarzyny Siwiec.
Spotkaniu towarzyszyć będzie multimedialny pokaz zdjęć i materiałów archiwalnych.

prowadzenie : Marta Półtorak
wstep: 1 zł

Data

sty 08 2019

Czas

18:00 - 18:00

Koszt

1 zł

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content