[ONLINE] Literatura na Forum: Wiersze dla Marilyn. Spotkanie z udziałem autora Jarosława Szczęsnego Binkowskiego

WYDARZENIE REALIZOWANE BĘDZIE W FORMIE ONLINE.

Transmisja ze spotkania dostępna będzie na Facebooku KFK: facebook.com/krakowskieforum/

Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Literatura na Forum. W listopadzie spotkamy się z Jarosławem Szczęsnym Binkowskim i porozmawiamy o książce Wiersze dla Marilyn.

Na czym polegał fenomen Marilyn Monroe? Czy tylko uroda sprawia, że nadal nie można od niej oderwać oczu? Zagrała tylko w 29 filmach, nie dostała nawet nominacji do Oscara. Szczyt kariery przypadł na przełom lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Jej śmierć owiana jest tajemnicą.
Jarosław Szczęsny Binkowski rozwiewa wątpliwości, czy istniała „głębia Marilyn”. Pokazuje słynną gwiazdę od innej strony, nieznanej światu – jej zainteresowań i talentów artystycznych poza sceną filmową. Autor postrzega aktorkę także jako ofiarę w świecie bezwzględnych i skorumpowanych ludzi. Cały tom wierszy napisany został w stylu romansu wiktoriańskiego.
Po tytułach wierszy można prześledzić, jak wielobarwną była osobowość Marilyn Monroe. Poeta nadał jej cechy niemal boskie i uczynił z niej swoją muzę i patronkę jego poezji.

Jarosław Szczęsny Binkowski urodził się w Łodzi. Poeta Autentysta, którego motto w jednym z wierszy brzmi: ,,Ojczyzny nigdy nie miałem”. Wiersze Jarosława S. Binkowskiego publikował w Wierszowisku w „Dzienniku Polskim” poeta Józef Baran, ale znalazły się też w książkach o Lanckoronie Kazimierza Wiśniaka. Poeta publikował mn. in. w almanach Krakowskiej Nocy Poetów (ZLP) „Kurierze Lanckorońskim”, „Wiadomościach Kalwaryjskich”, „Kalwariarzu”, „Biuletynach Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego”. Występował m.in. w Piwnicy Pod Baranami. Ma na koncie kilkanaście tomików wierszy. Piosenki w oparciu o teksty Jarosława Szczęsnego Binkowskiego śpiewały Ilona Balica i Natalia (Shterner) Dekanienko, oprawę muzyczną do jego wierszy stworzyła japońska pianistka Mayumi Fukutomi. Odrębną pasją poety jest malowanie portretów.

Prowadząca: Marta Półtorak
Bilet: 3 zł, dostępne na stronie bilety.krakowskieforum.pl i przed wydarzeniem
Ilość miejsc ograniczona.
Prosimy o rezerwację miejsc pod numerem telefonu: 502 105 590 lub zakup biletów na stronie bilety.krakowskieforum.pl

Zasady obowiązujące podczas zajęć, warsztatów i innych aktywności kulturalnych w KFK i Klubach dostępne są na stronie: krakowskieforum.pl/regulaminy

Data

Lis 10 2020

Czas

18:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content