NOC CRACOVIA SACRA: Koncert Muzyczne refleksje o Madonnie

14 sierpnia (sobota), godz. 21.00
Opactwo oo. Benedyktynów w Tyńcu
ul. Benedyktyńska 27, Kraków

 

Wystąpią:

Magda Niedbała-Solarz – mezzosopran
Renāte Stivriņa – organy

Mariusz Solarz – prowadzenie koncertu
W programie utwory kompozytorów:

J.S. Bach, G. Caccini, F. Schubert,  J.N. Lemmens, M. Dupré, R. Stivriņa

 

Podczas koncertu nastąpi światowe prawykonanie Medytacji do Madonny Renāte Stivrini.

 

W czasie koncertu usłyszymy m.in. utwór skomponowany przez Renāte Stivrini specjalnie na Noc Cracovia Sacra 2021. Utwór na duet mezzosopran i organy będzie cyklem muzycznych refleksji i komentarzy dźwiękowych, stanowiących autorskie podsumowanie wielorakich i złożonych doświadczeń muzycznych kompozytorki. W ponad 15-letniej twórczości Stivrini dominuje muzyka sakralna, głęboko religijna, jednocześnie pozostawiając szeroki margines dla muzyki abstrakcyjnej oraz ilustracyjnej. Utworów na mezzosopran i organy jest bardzo niewiele, cykl pieśni byłby swoistego rodzaju innowacją w tej dziedzinie muzyki. W świetle rezultatów chociażby wcześniejszych zamówień kompozytorskich, należy mieć pełne przekonanie, że nowa kompozycja Stivrini będzie utworem sugestywnym, innowacyjnym oraz jednocześnie przystępnym dla szerokiego grona odbiorców.

Warto dodać, iż artystki niejednokrotnie stawały razem na scenie. Solistka już podczas studiów wykonywała kompozycje kompozytorki, a ich muzyczne drogi przeplatają się do dnia dzisiejszego. W grudniu 2020 r., Magda Niedbała-Solarz wystąpiła w aż dwóch rolach dzieła scenicznego kompozytorki, wcielając się w postaci Królowej afrykańskiej oraz Damy francuskiej w utworze scenicznym Muzyczne espresso czyli Odyseja marzeń. Obydwie panie są cenione w środowisku artystycznym, a Magda Niedbała-Solarz bardzo często i z sukcesami międzynarodowymi wykonuje muzykę współczesną znanych kompozytorów XXI wieku.

 

Projekt finansowany ze środków Miasta Krakowa.

Wstęp wolny.

Liczba miejsc ograniczona.

Podczas wydarzenia obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego.

Więcej szczegółów o Nocy Cracovia Sacra znaleźć można na stronie: https://krakowskienoce.pl/noc_cracovia_sacra2021/248086,artykul,noc_cracovia_sacra.html

 

Magda Niedbała-Solarz  ­– mezzosopran
Absolwentka Akademii Muzycznej w  Krakowie, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego prof. Agnieszki Monasterskiej.  Obecnie uczęszcza do Szkoły Doktorskiej tej samej uczelni, będąc jedyną doktorantką Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Małopolsce. Jest laureatką wielu polskich i zagranicznych konkursów wokalnych, m.in. we Vrablach na Słowacji, Ueckermunde w Niemczech, w Katowicach, w Warszawie oraz Krakowie. Została nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stypendium Rektora AM dla najlepszych studentów. W styczniu 2021 r. otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jej dorobku artystycznym znajdują się występy solowe na scenach wielu teatrów, sal koncertowych, filharmonii i kościołów w Europie. Artystka śpiewała m.in. w Teatrze POSK w Londynie, Wiener Konzerthaus w Wiedniu, kaplicy królewskiej w Wersalu, TivoliVredenburg Grote Zaal w Utrechcie, Operze Krakowskiej, Operze w Rouen, Oratorium Marianum we Wrocławiu, Europejskim Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego w Lusławicach, Centrum Kongresowym ICE w Krakowie oraz w salach filharmonicznych w Krakowie, Częstochowie, Rzeszowie, Łodzi, Kielcach i Wrocławiu. Koncertowała w wielu krajach (Włochy, Francja, Niemcy, Słowacja, Czechy, Belgia, Anglia, Ukraina, Węgry, Holandia), współpracując z dyrygentami z całego świata (m.in. J. Rifkin, P. Eswood, P. Veleno, T. Brauner, V. Dumestre, S. Sempe, R. Delekta, J. Rybarski, T. Chmiel) oraz wieloma wybitnymi pianistami i solistami muzyki dawnej. Śpiewaczka debiutowała w Operze Krakowskiej partią Marceliny z opery Wesele Figara W. A. Mozarta. Ponadto jest solistką zespołu Risonazna, współpracuje z Capellą Cracoviensis, Ensamble Hildebrandt i innymi cenionymi zespołami. Solistka na swoim koncie ma nagranie płyty z pieśniami patriotycznymi A w sercu Polska…,nad którą patronat honorowy objęła prezydentowa Karolina Kaczorowska, płytę pieśni Maryjnych z towarzyszeniem Orkiestry Krakowskiej Młodej Filharmonii, płytę z zespołem CC nagraną na Zamku Królewskim w Wersalu z utworami Te Deum M.A. Charpentiera oraz J.B. Lullego. W swoim repertuarze posiada pieśni, partie operowe oraz oratoryjne.

 

Renāte Stivriņa­ ­– kompozytorka, organistka

Doktor sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej kompozycja w Akademii Muzycznej w Krakowie (klasa prof. Józefa Rychlika). Absolwentka Akademii Muzycznej im. J. Vītolsa w Rydze (w klasie kompozycji Artura Maskata oraz w klasie fortepianu Rafi Haradżanjana), a także Akademii Muzycznej w Krakowie (gra na organach u prof. Mirosławy Semeniuk­-Podrazy).

Studiowała muzykę filmową, komputerową i twórczość audiowizualną w Łódzkiej Szkole Filmowej oraz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów. Jest laureatką nagród i wyróżnień w konkursach kompozytorskich (Łotwa, Włochy), fortepianowych (Łotwa, Estonia, Rosja) oraz organowych (Włochy, Polska). Stypendystka fundacji Vilis i Marty Vītols na Łotwie (2005­-2009). Jest członkiem Związku Kompozytorów Łotewskich. Utwory wydawane są przez wydawnictwo łotewskie Musica Baltica.
Jako wykonawca ceni muzykę różnych epok, ale jej największe zainteresowanie budzi muzyka współczesna, szczególnie organistów-improwizatorów francuskich. Jako organistka koncertowała na Łotwie, Litwie, w Polsce, w Niemczech i w Holandii.

Jej utwór Composition 10. (inspired by W. Kandinsky) był wybrany z reprezentacji łotewskiej i wykonany na Światowych Dniach Muzyki Współczesnej w Ljubljanie (Słowenia, WMD 2015). Utwory wykonywane były na Międzynarodowych Dniach Muzyki Kompozytorów Krakowskich (2010, 2012, 2015), Warszawskiej Jesieni (2014), Zaduszkach Organowych w Krakowie (2012, 2013, 2015), Dniach Muzyki Organowej w Krakowie (2014, 2015), Światowej Olimpiadzie Chóralnej (Ryga 2014, Sochi 2016), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej (Ryga, 2017), Łatgalskich Dniach Muzyki Organowej (2017, 2019) oraz na konkursach i festiwalach filmów animowanych na całym świecie. Uczestniczyła w Young Talented Award 2016 na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Organizowała koncerty muzyki organowej na Łotwie w latach 2009-2014. Nagrała płytę dedykowaną 100-­leciu kościoła w Liksnie (Łotwa), w którym w latach 2001-­2009 pracowała jako organistka i dyrygentka. Wydane zostały płyty z jej muzyką na Łotwie, na Słowacji oraz w Szwajcarii. Utwory wykonane były w różnych krajach Europy, a także w Urugwaju, Kanadzie i Australii.

Autorka muzyki instrumentalnej, elektroakustycznej, chóralnej, muzyki do filmów i animacji. Szczególnym zainteresowaniem są inspiracje malarskie, które stanowiły również temat pracy doktorskiej, poświęconej malarstwu Marca Chagalla, Joana Miró i Marka Rothko.

Data

sie 14 2021

Czas

21:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Kategoria
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content