NOC POEZJI 2019: WY-KLUCZENI – Kaczmarski&Stachura Show

Spotkanie łączące poezję Edwarda Stachury i Jacka Kaczmarskiego z dyskusją wokół granic wolności i wykluczenia w literaturze i sztuce wraz z premierą performatywnego filmu, stworzonego na podstawie utworów tych poetów przez Łukasza Murzyna.

 

Pierwsza część spotkania dotyczyć będzie Edwarda Stachury i Jacka Kaczmarskiego, dwóch różnych od siebie pokoleniowo twórców. Obaj Ci twórcy zadają dramatyczne, aktualne zwłaszcza dzisiaj, pytanie o miejsce poety i poezji we współczesnym świecie, gdzie poeta i jego wartości ostały się jedynie w ostatnich szańcach i bastionach broniących sprawy poezji. W dyskusji udział wezmą: dr Michał Piętniewicz (UwB) oraz dr hab. Łukasz Murzyn (UP).

 

W drugiej części spotkania zaprezentowany zostanie video-art, który będzie stanowić formę interpretacji lub reinterpretacji tej poezji w ramach horacjańskiej maksymy un pictura poesis. Jednak nie będzie to klasyczna ekfraza do poezji, ale nowoczesna odpowiedź na obecne trendy w sztuce i poezji, które się uzupełniają i przenikają. Będzie to także kreatywne odczytanie poezji Stachury i Kaczmarskiego w ich pozornie odmiennych poetykach, które jednak łączy aksjologia, odwołania do kultury. Ich poezja to także pretekst do poszukiwania odniesienia w czasach obecnych, płaszczyzny porozumienia twórczego. Dziś, gdy polaryzacja poezji i sztuki jest mocno zarysowana, warto poszukać jedności, która może zniwelować wykluczenie w sztuce i literaturze.

Poetycki video-art będzie wizualną interpretacją wybranych utworów Jacka Kaczmarskiego i Edwarda Stachury, zawierającą elementy animacji cyfrowej, rejestracji, found footage i efektów postprodukcyjnych.

 

Prowadzenie: red. Marta Półtorak

 

Wstęp wolny

 

Projekt realizowany w ramach marki Krakowskie Noce – Noc Poezji.

Projekt realizowany przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków.

 

Data

Paź 12 2019

Czas

17:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content