NOC POEZJI 2020: Lady Lazarus//Art Performance – wędrówka przez sztukę na motywach poezji Sylvii Plath

Krytycy widzieli ją już bodaj we wszystkich wcieleniach. Była więc wojującą feministką i dobrowolną ofiarą patriarchatu, ostatnią prawdziwą romantyczką i współtwórczynią nowoczesnej szkoły konfesyjnej w poezji. Była nawet obłąkanym geniuszem i męczennicą, programowo odrzucającą wiarę w lepsze jutro. Twórczość Sylvii Plath należy do tak zwanego nurtu poezji konfesyjnej. Balansowanie na granicy wielorakiej, prawdziwej i zmyślonej rzeczywistości w poezji Sylvii Plath najlepiej odda muzyka współczesna i taniec. Performatywna sztuka – ulotna w swym wyrazie materia przetwarzanego głosu, taśmy utkanej z odgłosów codzienności, przetworzonych dźwięków, wreszcie taniec –  improwizowany, ale także nawiązujący do tradycyjnego teatru, najlepiej ukaże moc poezji Sylvii Plath, siłę rażenia jej słów wciąż aktualnych, wciąż łamiących tabu. Podczas przedstawienia zostaną wykonane improwizacje muzyczno-taneczne do trzech wierszy Sylvii Plath: Kobieta Łazarz, Ariel, Jestem pionowa.

Art Performance będzie wykonany przez multimedialne artystki. Składać się będzie z koncertu – opracowania poezji jako live electronic music z wykorzystaniem instrumentów tradycyjnych i przetworzeń komputerowych. Wydarzenie z jednej strony performatywne i awangardowe, z drugiej nawiązujące do istniejącej już percepcji poezji, włączy nowe środki przekazu i nowe media w przestrzeń słowa literackiego.

Autorski koncert live electronic music: Blanka Dembosz-Tondera

Improwizowany taniec współczesny: Aneta Kita

Słowo wstępu: Marta Półtorak

 

Wstęp wolny

Ilość miejsc ograniczona

Prosimy o rezerwację miejsc pod numerem telefonu: 512 455 230

Szczegóły: krakowskienoce.pl

Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków w ramach marki Krakowskie Noce – Noc Poezji

 

Zasady obowiązujące podczas zajęć, warsztatów i innych aktywności kulturalnych w KFK i Klubach dostępne są na stronie: krakowskieforum.pl/regulaminy

Data

paź 10 2020

Czas

18:15

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Kategoria
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content