Noc Poezji: Wiśnie rozkwitłe pośród zimy – spotkanie z Nipponem

Noc Poezji: Wiśnie rozkwitłe pośród zimy – spotkanie z Nipponem

Wystąpią: Teatr Otwarty TO, Blanka Dembosz

 

Performance poetycki przedstawi Tadeusza Śliwiaka jako współautora tłumaczenia wierszy oraz przypomni zbiór japońskich poetów współczesnych, z którymi zmierzył się Śliwiak w kunszcie literackim. Wydarzenie połączy poezję z tradycyjnym, japońskim teatrem cieni oraz z aspektem muzycznym, wykorzystującym głos i elektronikę. Wizualizacje wierszy z tomu Wiśnie rozkwitłe pośród zimy w opracowaniu Śliwiaka wykonane zostaną przez Teatr Otwarty TO. Aktorzy będą posługiwać się lalkami cieniowymi na pastelowym ekranie, stylizowanym na japońskie pejzaże: drzewo wiśni, góra Fuji, kaligrafia japońska – wszystko to, co kojarzy się z dawnym Nipponem. Współczesna poezja w tłumaczeniu Śliwiaka, korespondować będzie z tradycją. Podobnie będzie z muzyką w wykonaniu Blanki Dembosz, która zinterpretuje słowo na głos i elektronikę, łącząc poezję japońską i polską z najnowszą muzyką elektroakustyczną. Powiązanie nowoczesności z tradycją jest hołdem dla poety, ale także nawiązuje do Japonii, kraju gdzie współczesność łączy się z tradycją, minimalizm z jakością oraz sztuka z techniką. Postać Tadeusza Śliwiaka będzie wszystko spinać.

Dodatkowym elementem wydarzenia będzie pokaz parzenia herbaty z poczęstunkiem wykonany przez Murata Karayeva.

 

Blanka Dembosz – ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz śpiew solowy na Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Ewy Wdowickiej. Umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem, m.in.: prof. Charlotte Lehmann i prof. Roberta Nakonecznego.

 

Murat Kornaev – pochodzi z rosyjskiego Pskowa, ale od 17 lat mieszka w Polsce. Jako student zainteresował się japońską sztuką parzenia herbaty. Hobby i pasja z czasem przerodziły się w plany zawodowe. W 2016 roku zajął pierwsze miejsce w międzynarodowym Tea Masters Cup w Seulu. Związany z Muzeum Manggha.

 

Prowadzenie: Marta Półtorak – dziennikarka, poetka, historyczka, animatorka kultury. Autorka licznych artykułów o wystawach sztuki współczesnej i tomików poezji.

 

Wstęp wolny

Data

Paź 06 2018

Czas

18:00

Koszt

Wstęp wolny

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content