Pisane u Radziwiłłów. Małopolsko-wielkopolskie wędrówki literackie Agnieszki Wiktorowskiej-Chmielewskiej

Prowadzenie: Marta Półtorak 

Spotkanie autorskie i wirtualny spacer po Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie. 

W latach 2020 i 2021 Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska była na rezydencji artystycznej w pałacu w Antoninie, w ramach programu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego „Goście Radziwiłłów”. Tam też powstawały m.in. jej wiersze traktujące o wielkopolskich ścieżkach krakowskiej poetki i artystki.

Prezentowana na spotkaniu najnowsza książka  „Taniec wariata” powstawała przez okres ostatnich dwóch lat, w wyniku obserwacji, przeżyć, poznawania nowego, czyli w tym przypadku Wielkopolski. 

Jak mówi artystka dla portalu Kultura u Podstaw: […] wszystkie wiersze, poza pojedynczymi przypadkami, dotyczą Wielkopolski. Jeśli nie przez bezpośrednie nawiązanie do miejsc, ludzi, wydarzeń, przeżyć, to przez miejsce powstania. Pojawia się także prowincja, tak odmienna od stolicy województwa – senna, stonowana, wręcz sielska, lecz też hermetyczna, łaknąca sensacji, zamknięta na nowe.[…]. 

Jak zatem w antonińskim pałacu można spojrzeć na Kraków? Jak zatęsknić do małopolskich pejzaży?  I czym może nas jeszcze zaskoczyć stary Gród Kraka?  

Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska – poetka, pisarka, scenarzystka, redaktorka, absolwentka Studium Literacko-Artystycznego na Wydziale Polonistyki UJ w Krakowie oraz Wytwórni Scenariuszy przy WFDiF w Warszawie. Autorka siedmiu książek poetyckich oraz zbioru opowiadań „Dzielnica (bez) cudów”. Twórczyni scenariuszy, sztuk teatralnych, słuchowisk „Historia dla dzieci” (historiadladzieci.pl). Redaktorka Babińca Literackiego, portalu promującego poezję tworzoną przez kobiety. Stypendystka UMWW i MKiDN.  

Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

Bilety: 3 zł, dostępne na stronie bilety.krakowskieforum.pl oraz w siedzibie KFK przy ulicy Mikołajskiej 2.

Liczba miejsc ograniczona.

Regulamin oraz zasady obowiązujące podczas zajęć i wydarzeń są dostępne na stronie: https://krakowskieforum.pl/regulaminy/

Data

gru 07 2021

Czas

18:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content