Płonący gołębnik: wiersze wojenne Tadeusza Śliwiaka oraz wystawa grafik Marcina Koleśnika

Płonący gołębnik
Wiersze wojenne Tadeusza Śliwiaka oraz wystawa grafik Marcina Koleśnika

 

13 października, sobota, 18:00 (spotkanie i wernisaż)

Wystawa czynna: 15 – 26 października, dni robocze, 10:00 – 19:00

 

W albumie Tadeusza Śliwiaka, wydanym w roku 90. urodzin poety, znajduje się ponad 40 utworów, które łączy tematyka wojny: losy Lwowa, Warszawy, Kresów Wschodnich, w tym rzeź wołyńska i akcja „Wisła”. Zestawienie ilustracji Marcina Koleśnika z tekstami ujawnia dwa poziomy wrażliwości twórców, których percepcje wojny dzieli ponad połowa wieku, lecz łączy temat odnajdywania miejsca na człowieczeństwo wbrew dehumanizacji czasów zawieruchy wojennej i nienawiści. Spotkaniu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy rysunków i szkiców Marcina Koleśnika.

 

Tadeusz Śliwiak (ur. w 1928 we Lwowie, zm. w 1994 w Krakowie) – poeta, autor literatury dziecięcej, dziennikarz i aktor. Autor tomów poetyckich i książek dla dzieci. Działał na rzecz rozwoju i promocji kultury polskiej, animował życie ukochanego miasta Krakowa. Napisał wiele piosenek oraz słynny hymn Piwnicy pod Baranami, z którą przez lata był związany, Tę naszą młodość.

 

Marcin Koleśnik (ur. w 1980 w Krakowie) – malarz, rysownik, ilustrator, grafik, operator. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po studiach działał w grupie Okolice 80 oraz brał udział w projektach muzycznych związanych ze sceną muzyki improwizowanej i free jazzu.

Data

Paź 13 2018

Czas

18:00

Koszt

Wstęp wolny

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content