Targi Vintage i Retro Kogel Mogel

Targi Vintage i Retro Kogel Mogel są jak wehikuł czasu, który przenosi uczestników do przeszłości. Czasami zabawnej, pudrowo-słodkiej, często pięknej i inspirującej. Wspomnianej z sentymentem i nutką nostalgii w głosie, a nawet łzą w oku. Bo jak zareagować na autentyczne przedmioty, które są pamiątką tego, co już odeszło? Na szczęście w XXI wieku nie zapominamy o tych artefaktach, które tworzyły dzieciństwo i młodość naszych dziadków, rodziców oraz często jeszcze naszą.

Rzeczy potrafią mówić! Opowiadają ciekawe historie, których nie usłyszymy na co dzień. Jednak aby rozpoczęły swoje opowieści, potrzebują zainteresowanych słuchaczy. Pomóżmy przeszłości ożyć, mieć swoje nowe pięć minut.

Zwariowana mieszanka inspiracji, od której może się zakręcić w głowie! Kogel Mogel to rzeczy, które tworzyły domy i zapamiętały wiele rodzinnych anegdot. Ubrania sprzed 60 czy 50 lat, akcesoria przeznaczenia wszelakiego, płyty winylowe, dizajn przeszłości i dizajn teraźniejszości –  inspirowany przeszłością! Rodzimi twórcy są tu zawsze mile widziani.

W przypadku zagrożenia epidemicznego COVID-19 Targi Kogel Mogel zostaną przeprowadzone online.

Wydarzenia:

20 listopada 2021

Godz. 11:00 – 13:00

Spacer: Kasztanowce. Esencja krakowskiej secesji

Nie ma motywu roślinnego bardziej charakterystycznego dla Krakowa od kasztanowców. Zawładnęły one architekturą w podwawelskim grodzie, pojawiając się jako dekoracje kamienic i ich wnętrz. Podczas wspólnego spaceru prześledzimy miejsca ich występowania oraz formy, w jakich pojawiają się w krakowskich budynkach. Na wspólnym spacerze wybierzemy się ich śladem, by odkryć niezwykłe bogactwo form prezentowanych przez krakowską architekturę secesyjną. Spacer poprowadzi Jakub Jastrzębski z Igraszek z czasem.

Czas trwania spaceru: 120 min

Liczba uczestników: 15 osób

20 listopada 2021

Godz. 13:00 – 14:00

Warsztaty rodzinne – Kreatywny T-shirt

Warsztaty pokazujące w jak prosty sposób można zdizajnować stary i nieciekawy t-shirt lub podkoszulek. Na warsztatach będziemy rysować proste projekty i przenosić je na t-shirty. Następnie wycinać, odpowiednio naciągać i wiązać.

Czas trwania warsztatów: 60 min

Przedział wiekowy: 8+

Liczba uczestników: 10

Obowiązują zapisy: targikogelmogel@gmail.com

20 listopada 2021

Godz. 16:00 – 17:30

Wykład: Rozkwit. Kwiaty krakowskiej secesji

Secesja krakowska to wciąż temat tajemniczy i nieodkryty. Jednak gdy przejdziemy się uliczkami starych dzielnic miasta, co rusz będziemy odkrywać charakterystyczne kwiatowe detale, które pozostawił po sobie jeden z najciekawszych stylów w sztuce.

Zaklęte w pięknych barwnych witrażach, starannie wykonanych kutych elementach bram i balustrad schodów czy przede wszystkim w sztukateriach zdobiących elewacje gmachów i kamienic cieszą nasze oko do dnia dzisiejszego. Jakie rośliny tworzyły krakowską secesję?

Skąd artyści i architekci czerpali inspiracje? O tym wszystkim opowie Wam podczas wyjątkowego wykładu w Jakub Jastrzębski z Igraszek z czasem.

21 listopada 2021

Godz. 11:00 – 12:00

Spacer:  Szlakiem mody i urody – kiedyś w Krakowie

 

Zapraszamy na wycieczkę śladem trendów w modzie i urodzie. Podczas spotkania odwiedzimy miejsca związane z osobami, które wyznaczały, wprowadzały, powielały trend w modzie i obyczajach XIX i XX wieku: szewcy, krawczynie, kapelusznicy, gorseciarki, bukieciarki, farmaceuci i inni. Opowiemy także o artystach i artystkach krakowskich i ich oddziaływaniu na ówczesny gust krakowian i krakowianek.

Ilość uczestników: 20 osób

21 listopada 2021

Godz. 13:00 – 14:00

Warsztaty rodzinne: Naprawianie i ozdabianie ubrań metodą haftu Sashiko

Warsztaty ozdabiania i naprawiania ubrań za pomocą haftu. Technikę Soshiko zaczęto stosować

w Japonii już w XIV wieku. Technikę tę stosowano głównie do celów praktycznych do naprawiania znoszonych ubrań, dziur i przetarć, dzięki czemu odzież stawała się mocniejsza i cieplejsza. Pomimo tego, że w metodzie Soshiko używa się najprostszego ściegu – fastrygi – i wykorzystuje się głównie motywy geometryczne, linie i krzyżyki, jest to bardzo ozdobny i kreatywny haft. Twoje zniszczone i ciekawe ubranie dostanie drugie życie.

Czas trwania warsztatu: od 40 min do 2 godz.

Uczestnicy: dorośli i dzieci od lat 8.

Ilość uczestników: 10

21 listopada 2021

Godz. 16:00 – 17:30

Wykład i pokaz mody: Projektanci – wizjonerzy – rewolucjoniści. Moda 1900- 2000

Historia mody XX wieku to opowieść o małych i wielkich rewolucjach, śmiałych wizjach oraz trendach, które coraz obficiej czerpały ze zdobyczy nowych technologii. Projektanci-wizjonerzy nie tylko starali się korzystać z własnej kreatywności, ale też łączyli siły z naukowcami: powstawały gorsety konstruowane z opatentowanych materiałów, w laboratoriach tworzono nowe rodzaje tkanin, inspirowano się motywami atomowymi i kosmicznymi. Do tego moda była odzwierciedleniem przemian społecznych, a niektóre elementy ubioru stały się symbolem buntu przeciwko starym regułom.

Podczas wykładu połączonego z pokazem mody poznacie najbardziej rewolucyjne momenty związane z dziejami ubioru w XX wieku. Nie będzie to jednak zwykły pokaz – aktorzy i tancerze zaprezentują Wam przekrój ubiorów z ubiegłego stulecia podczas krótkich i zabawnych scenek, które przybliżą Wam klimat każdej dekady. Nie możecie tego przegapić!

Całość poprowadzi Retro Dancer, a na scenie zobaczycie artystów teatru La Folie! Retro

Cabaret.

Liczba miejsc ograniczona.

Data

lis 20 2021 - lis 21 2021

Czas

11:00 - 18:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Kategoria
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content