Viva flamenco! – świętujemy 30-lecie flamenco w Krakowie

30 lat temu w Krakowie zamieszkało flamenco. Przy ulicy Mikołajskiej 2, w ówczesnym Śródmiejskim Ośrodku Kultury. Tańczyć uczyła nas Elżbieta Moszczyńska, która przyjeżdżała z Warszawy. Mieliśmy szczęście, bo od samego początku towarzyszyła nam muzyka na żywo – na gitarze grał Grzegorz Guzik. Po wyjeździe Eli do Hiszpanii zaopiekowała się nami Małgorzata Matuszewska, a potem była kilkuletnia przerwa – ale nie zapomnienie. Aż do 1998 roku, kiedy to z Leszkiem Bajkowskim i Martą Szafran reaktywowaliśmy flamenco w Krakowie, a kursy tańca flamenco od tamtej pory do dziś prowadzone są przy ul. Mikołajskiej. I choć przez ten czas w Krakowie powstały inne miejsca, gdzie tańczy się flamenco, mamy to szczęście, że nasza działalność nieprzerwanie jest związana z Krakowskim Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej. W 2004 roku utworzyliśmy Krakowską Szkołę Flamenco Almoraima, która w swojej ofercie miała też taniec orientalny, zespół młodzieżowy Almoraimki, zespół flamenco Tajo de Plata i obecnie – Zespół Zabytkowy Almoraima. Uczyliśmy i uczymy pasjonatów flamenco w różnych miejscach Krakowa i w innych miastach Polski, a nawet za granicą. Almoraima współpracuje z grupą Compania Flamenco Rosa z Salonik i Fundacją Hamlet. 

Misją Szkoły jest „desarollar flamenco por el mundo” – czyli rozprzestrzenianie flamenco na świecie. Szkoła gromadzi osoby w każdym wieku i wykonujące różne zawody, niektóre z tych osób przychodzą tylko na chwilę, inne – na dłużej. Uczennice i nauczyciele Szkoły oraz jej sympatycy mogą dzielić się swoją pasją do tańca i kultury Hiszpanii poprzez regularne występy na scenie i udział w spotkaniach tematycznych. Wykonujemy też inne tańce – historyczne hiszpańskie, perskie, indyjskie, orientalne, które można zaliczyć do korzeni flamenco. 

Almoraima bywa gościem na  różnego rodzaju imprezach charytatywnych, okolicznościowych i tanecznych (np. festiwalach – „Pawie Pióra”, „Senioralia”) jubileuszach, spotkaniach międzykulturowych oraz tematycznych, (np. Dni Hiszpańskie, Dni Krakowa, Międzynarodowy Dzień Tańca), wernisażach (np. w Muzeum Mehoffera, Bibliotece Wojewódzkiej na Rajskiej), spotkaniach z muzyką hiszpańską. Jest stałym gościem na koncertach w czasie Święta Nauk Ścisłych AGH oraz Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. 

 

Przygotowanie zespołu Krakowskiej Szkoły Flamenco Almoraima: Małgorzata Drzał

Gitara: Grzegorz Guzik

 

Wstęp wolny. 

Liczba miejsc ograniczona.  

Prosimy o rezerwację miejsc pod numerem telefonu: 512 455 230. 

Podczas wydarzenia obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego (m.in. limit osób,  dystans społeczny, dezynfekcja rąk).

Regulaminy oraz zasady uczestnictwa w wydarzeniach, zajęciach, warsztatach i innych aktywnościach kulturalnych dostępne są tutaj: http://krakowskieforum.pl/regulaminy

 

Data

paź 15 2021

Czas

19:00 - 20:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Kategoria
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content