Warłam Szałamow – co widziałem i zrozumiałem w obozie. Opowiadania kołymskie a Archipelag GUŁag Aleksandra Sołżenicyna

Spotkanie z dr Aleksandrą Łagowską
Prowadzenie: Marta Półtorak

Warłam Szałamow spędził w łagrach sowieckich około 20 lat. Jest twórcą etosu kołymskiego – świata istniejącego poza granicami dobra i zła oraz poza granicami literatury. Każde z „Opowiadań kołymskich” na przestrzał przenika czytelnika swoim lakonizmem i stężeniem. Czytanie tej niezwykłej prozy wymaga nie tylko głębokiego intensywnego współodczuwania, ale także przewartościowania własnego życia. Czym jest „ostateczność”, która może ocalić człowieka w warunkach kołymskiego piekła? Na czym polega przewaga ewolucyjna człowieka nad zwierzętami? Dlaczego jedenaste przykazanie Szałamowa brzmi „nie nauczaj”? Nad odpowiedziami na te pytania zastanowimy się z dr Aleksandrą Łagowską i Martą Półtorak.

 

Wstęp wolny.

Liczba miejsc ograniczona.

Prosimy o rezerwację miejsc pod numerem telefonu: 502 105 590.

 

Wydarzenie będzie również transmitowane na żywo na Facebooku KFK: facebook.com/krakowskieforum.

Zasady obowiązujące podczas zajęć, warsztatów i innych aktywności kulturalnych w KFK i Klubach dostępne są na stronie KFK w sekcji O nas/Regulaminy.

Spotkanie organizowane w ramach programu „Zakupu dzieł”, realizowanego w ramach programu „Kultura odporna” Miasta Krakowa na zamówienie Krakowskiego Forum Kultury.

Data

Mar 18 2021

Czas

18:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content