Wielkanocne spotkanie z artystami Piwnicy pod Baranami –  Jajeczko

„Otóż gdybyś Waszeć patrzyła: Stół okrągły na środku wielki dębowy, żeby stu ludzi koło niego wygodnie siadło i jadło. Obrus na nim jeden wielki, ale w krzyż zeszywany, tak, że ledwie się wpatrując bardzo, poznać, to. Było na nim co tu opowiadam, bom sobie każdą rzecz na pamięć brał, abych Waszeci rzetelną relacyą zdać mógł.

Na sześciu misach srebrnych, roboty wspaniałej były mięsiwa wędzone z zad. Na drugich sześciu było dwoje prosiąt okrąglutkich, kiełbasy najmniej po cztery łokcie długie, a dziwnie pachnące i koloru krokoszowego, ciemnego ustrojone rzędami jaj święconych i pisanek pomalowanych w przeróżnej barwie, ale najwięcej na rakowe. Mięso miało cudną powłokę z tłuszczu, w różową barwę wpadającą.(…) Na samym środku stołu stał dziwnie piękny baranek z masła, wielkości naturalnej owieczki, ale ja bych za cały stół rad był wziął jemu oczy, a wszakoż to były dwa brylanty jak laskowe orzechy, w czarnej oprawie alias pierścienie ukryte w masie, których tylko tyle widać było, ile trzeba na okazanie oczu.”

[Opis stołu wielkanocnego u mieszczanina krakowskiego Mikołaja Chroberskiego stworzony przez Mikołaja Pszonkę w liście do żony – XVI wiek]

Wstęp: składka do kapelusza

Data

Kwi 18 2019

Czas

20:00

Koszt

składka do kapelusza

Lokalizacja

Piwnica pod Baranami
Rynek Główny 27
Piwnica pod Baranami

Organizator

Piwnica pod Baranami
Szukaj...
Skip to content