XVII Międzynarodowy Festiwal Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia: Koncert inauguracyjny

1 listopada 2020 roku (niedziela),
godz. 17.00

Bazylika Bożego Ciała Kanoników Regulanych Loterańskich, ul. Bożego Ciała 26

 

PROGRAM KONCERTU:

Ferenc Liszt (1811 – 1886)
Introitus

Johannes Brahms (1833 – 1897)
O Welt, ich muß dich lassen op. 122 nr 11

Charles-Marie Widor (1844 – 1937)
X Symfonia organowa D-dur „Romańska” Haec dies op. 73
1. Moderato
2. Final. Allegro

Louis Vierne (1870 – 1937)
Prélude funèbre op. 4
Sortie op. 30 nr 6

 

WYSTĄPI:

Dariusz Bąkowski-Kois – ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (1997) oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina (2000, dyplom z wyróżnieniem). Specjalizację w zakresie wykonawstwa francuskiej neoromantycznej symfoniki organowej odbył w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem kwal. II st. Magdaleny Czajki (2002/2003). Studia podyplomowe kontynuował (2003/2004) w Konserwatorium Wiedeńskim (obecnie: Privatuniversität Wien) w klasie organów Thomasa Schmögnera (także na Wydziale Muzyki Dawnej, z zakresu gry na klawesynie, klawikordzie oraz pianoforte).

Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą: koncertował we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Norwegii, Szwecji, Estonii, Włoszech, w Rosji, Chinach, Meksyku, a także w Brazylii. Występował z recitalami w tak prestiżowych miejscach, jak: Katedra św. Piotra w Trewirze, Katedra NMP w Antwerpii, Katedra św. Bawona w Gandawie, Katedra św. Salwatora w Brugii, Katedra św. Marcina w Utrechcie, Grote of Sint-Laurenskerk Rotterdam, Katedra św. Bawona w Haarlem, Grote Kerk NMP w Bredzie, Katedra NMP w Tallinnie, Archikatedra NMP w Moskwie czy Narodowe Centrum Sztuki (NCPA) w Pekinie. W latach 2001 – 2007 ściśle współpracował z zespołem Capella Cracoviensis, realizując w ramach licznych koncertów partie solowe, a także organo obbligato czy basso continuo. Był jurorem międzynarodowych konkursów organowych w Rumi i Łodzi oraz licznych konkursów ogólnopolskich.

Od 1999 roku jest pracownikiem Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2002 roku doktoryzował się na Wydziale Historycznym UJ (praca doktorska z zakresu historii mentalności szlachty polskiej początków XVIII wieku). W roku 2006 uzyskał stopień doktora habilitowanego z zakresu instrumentalistyki (praca habilitacyjna poświęcona zagadnieniom wykonawstwa iberyjskiej muzyki organowej XVII stulecia), zaś w roku 2013 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. W 2014 roku ukończył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu studia podyplomowe Master of Business Administration – Zarządzanie Szkołą Wyższą. W kadencji władz Uczelni 2012 – 2016 pełnił funkcję Prorektora ds. dydaktyki i rozwoju kadry Akademii Muzycznej w Krakowie, a w latach 2016 – 2020 był Kierownikiem Katedry Organów swej macierzystej Uczelni.

 

Wstęp wolny.


Patronaty Honorowe: Prezydenta Miasta Krakowa prof. dr. hab. Jacka Majchrowskiego, Jego Ekscelencji Metropolity Krakowskiego Marka Jędraszewskiego oraz Jego Magnificencji Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie prof. dr. hab. Wojciecha Widłaka.

Organizatorzy: Krakowskie Forum Kultury, Akademia Muzyczna w Krakowie oraz Dzielnica I – Stare Miasto.

Patronat medialny: portal Magiczny Kraków www.krakow.pl

 

ORGANIZATORZY ZASTRZEGAJĄ SOBIE MOŻLIWOŚĆ WPROWADZANIA ZMIAN W PROGRAMIE W KAŻDYM CZASIE.

W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ COVID-19 LICZBA MIEJSC NA KONCERTACH JEST OGRANICZONA.

PODCZAS KONCERTÓW OBOWIĄZUJĄ PRZEPISY WPROWADZONE W ZWIĄZKU Z WYSTĄPIENIEM STANU EPIDEMII, W TYM ZASADY BEZPIECZEŃSTWA SANITARNEGO (m.in. zachowanie dystansu społecznego, obowiązek zakrywania ust i nosa).

Data

listopad 01 2020

Czas

17:00

Koszt

Wstęp wolny

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content