XVII Międzynarodowy Festiwal Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia: Louis Vierne (1870 – 1937) w 150. rocznicę urodzin

6 listopada 2020 roku (piątek),
godz. 19.00

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa OO. Jezuitów, ul. Kopernika 26

 

PROGRAM KONCERTU:

Louis Vierne (1870 – 1937)

I Symfonia organowa d-moll op. 14
    I. Prélude. Maestoso
    II. Fugue. Moderato non troppo lento
    III. Pastorale. Allegretto
    IV. Allegro vivace
V. Andante. Quasi adagio
    VI. Final. Allegro
Andrzej Białko

VI Symfonia organowa h-moll op. 5
    IV. Adagio. Larghetto
    V. Final. Allegro molto
Jakub Woszczalski

 

WYSTĄPI:

Andrzej Białko – urodzony w 1959 roku w Krakowie, ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w klasie fortepianu. Naukę gry na organach rozpoczął w roku 1973 najpierw prywatnie, następnie kontynuował ją w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Joachima Grubicha. W roku 1981 uzyskał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie, zaś w 1985 roku również I nagrodę (ex aequo) w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Bydgoszczy – Gdańsku.

Brał udział w większości krajowych festiwali organowych, koncertował w Anglii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Francji, Islandii, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Libanie i obu Amerykach. Jest profesorem sztuk muzycznych. Prowadzi klasę organów w krakowskiej Akademii Muzycznej na stanowisku profesora zwyczajnego oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. W pamięci melomanów trwale zapisał się wykonaniem w jubileuszowym roku 2000 organowych dzieł wszystkich Johanna Sebastiana Bacha w Krakowie i we Wrocławiu, zaś w sezonie 2001/2002 w serii 20 koncertów pod wspólnym tytułem Ars organi zaprezentował w Krakowie antologię muzyki organowej XVI – XX wieku.

W rozległym i stale poszerzanym repertuarze, obejmującym wszystkie style, artysta posiada m.in. komplet organowych dzieł Buxtehudego, Bruhnsa, Brahmsa, Mendelssohna, Francka, Liszta. Szereg jego nagrań wzbogaciło taśmotekę programu II Polskiego Radia; ma na swoim koncie 25 CD. W 2006 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Jakub Woszczalski – urodzony w 1995 roku w Krakowie. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach solowych i kameralnych, m.in. I nagrody oraz wyróżnienia za najlepsze wykonanie utworów Johanna Sebastiana Bacha w konkursie organowym w Krasnobrodzie w 2013 roku, wyróżnienia w Ogólnopolskim Bachowskim Konkursie Organowym w Krakowie w 2015 roku, I nagrody i dalszych wyróżnień w I Konkursie Muzyki Organowej i Organowo-Kameralnej w Mielcu w 2016 roku (duo organowe), wyróżnienia w VI Akademickim Konkursie Organowym Romuald Sroczyński in memoriam w Poznaniu w 2018 roku.

Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Władysława Żeleńskiego oraz Akademię Muzyczną w Krakowie pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Białki. W ramach programu ERASMUS+ studiował w Musikhochschule Lübeck w klasie organów prof. Arvida Gasta. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez krajowych i zagranicznych pedagogów, m.in. Juliana Gembalskiego, Józefa Serafina, Thierry’ego Escaicha, Hansa Fagiusa, Lorenzo Ghielmiego, Gerharda Gnanna.     

Koncertował jako solista i kameralista podczas festiwali w Polsce, m.in. w ramach Festiwalu Organowego Młodych w Sejnach, Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego w Jastrzębiej Górze, a także we Francji, Niemczech i na Litwie. Występował również jako akompaniator oraz jako członek orkiestry i kameralista w licznych zespołach (m.in. z  Filharmonią Krakowską). Pomysłodawca i dyrektor artystyczny pierwszej edycji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wieliczce (2017). W 2018 roku dokonał nagrania utworu solowego i kameralnego na płytę Młodzi organiści w koncertach u Świętego Marcina.

           

 

Wstęp wolny.


Patronaty Honorowe: Prezydenta Miasta Krakowa prof. dr. hab. Jacka Majchrowskiego, Jego Ekscelencji Metropolity Krakowskiego Marka Jędraszewskiego oraz Jego Magnificencji Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie prof. dr. hab. Wojciecha Widłaka.

Organizatorzy: Krakowskie Forum Kultury, Akademia Muzyczna w Krakowie oraz Dzielnica I – Stare Miasto.

Patronat medialny: portal Magiczny Kraków www.krakow.pl

 

ORGANIZATORZY ZASTRZEGAJĄ SOBIE MOŻLIWOŚĆ WPROWADZANIA ZMIAN W PROGRAMIE W KAŻDYM CZASIE.

W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ COVID-19 LICZBA MIEJSC NA KONCERTACH JEST OGRANICZONA.

PODCZAS KONCERTÓW OBOWIĄZUJĄ PRZEPISY WPROWADZONE W ZWIĄZKU Z WYSTĄPIENIEM STANU EPIDEMII, W TYM ZASADY BEZPIECZEŃSTWA SANITARNEGO (m.in. zachowanie dystansu społecznego, obowiązek zakrywania ust i nosa).

Data

listopad 06 2020

Czas

19:00

Koszt

Wstęp wolny

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content