Zapomniany mistrz z Bonarki. Spotkanie wokół książki Nasz Monachijczyk. Życie i twórczość Stanisława hr. Szembeka (1849 – 1891)

W swojej twórczości Stanisław hr. Szembek pozostawał pod wpływem teorii barw Adama Chmielowskiego, posługując się paletą w ramach czerni, bieli, brązów i szarości. Bardzo intensywnie szkicował i interesował się studium postaci ludzkiej. Książka Jacka Malkowskiego jest pierwszą biografią malarza zawartą w bogato ilustrowanym albumie.

Publikacja przedstawia zapomnianego nieco malarza, wspaniałego artystę, który był związany z Krakowem, z jego środowiskiem malarzy, którzy również należeli do elitarnego grona absolwentów monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był on właścicielem dworku w Bonarce (przed prezydentem Juliuszem Leo). Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w klasie malarstwa antycznego. Był prekursorem malarstwa przedstawicieli chłopstwa i widoków wiejskich w okolicach Krakowa jeszcze przed Ludwikiem de Laveaux (1868 – 1894) – prototypem postaci Widma z Wesela S. Wyspiańskiego. Portrety mieszkańców Bonarki pędzla Szembeka powstawały niemal 20 lat wcześniej niż rozsławione przez dramat Wyspiańskiego portrety z Bronowic.

Na spotkaniu z autorem biografii – Jackiem Malkowskim przedstawione zostaną także fotografie dotyczące jego postaci i twórczości, w tym prywatne fotografie rodzinne oraz unikatowe ilustracje: jedyne zdjęcie obrazu Dwór w Bonarce, oraz szkicu Ogród w Bonarce, które zaginęły podczas II wojny światowej.

Prowadząca: Marta Półtorak

Słowo wstępu: Melania Tutak – Muzeum Podgórza

Bilety: 1 zł, dostępne na stronie bilety.krakowskieforum.pl lub przed wydarzeniem

Data

Lut 11 2020

Czas

18:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content