Dni Kijowa w KFK

Dni Kijowa w KFK

Już od piątku Dni Kijowa w Krakowie

Kraków i Kijów zapraszają do udziału w wydarzeniach w ramach Dni Kijowa. W programie każdy znajdzie coś dla siebie. W dniach od 5 do 7 października w Kinie Pod Baranami odbędą się Dni Kina Ukraińskiego, który rozpocznie klasyk kina poetyckiego – film pt. „Biały ptak z czarnym znamieniem”.

Będzie można zobaczyć wybór najnowszych filmów ukraińskich – od kina sensacyjnego, poprzez fantasy, dramat i komedię: „Wieża strażnicza”, „Cyborgi”, „Pryputni”, „Cudza modlitwa”. Pokazy o godz. 18.00 i 20.00 uzupełnią filmy krótkometrażowe o ukraińskiej stolicy z serii „Wszystko zaczęło się w Kijowie” i spotkania z twórcami filmów. Darmowe wejściówki na seanse dostępne będą w kasie kina.

Zobacz więcej:

W sobotę, 6 października, punktualnie o godz. 13.00 w Kubie pod Jaszczurami ukraiński pisarz i tłumacz Ołeksandr Irwaneć poprowadzi „Pierwszą Poetycką Kawę”, zaś w Krakowskim Forum Kultury otwarta zostanie wystawa grafiki klubu ilustratorów „Pictoric”. Z kolei wieczorem na Małym Rynku odbędzie się europejska premiera spektaklu poetyckiego „Edigna. Córka Anny Jarosławówny i Henryka I. Początek służenia sławnego” w reżyserii Fedira Bałandina.

Poza bogatym programem kulturalnym w ramach Dni Kijowa w Krakowie zaplanowano również prezentacje turystycznego i biznesowego potencjału stolicy Ukrainy.

Jak podkreśla odpowiedzialna za realizację projektów międzynarodowych z ramienia administracji Kijowa Maria Adomaytis: „Dni Kijowa mają być nie tylko okazją do zacieśnienia współpracy naszych miast w różnych dziedzinach – mają także przypominać o duchowym powinowactwie naszych narodów i ich historycznych związkach”.

To właśnie dlatego patronką wydarzenia będzie postać księżny kijowskiej Anny Jarosławówny – córki władającego w Kijowie w XI w. Jarosława Mądrego. Wydana za mąż za króla Francji Henryka I Anna przeszła do historii jako matka i babka kolejnych władców tego kraju. Podczas swojej podróży z Rusi Kijowskiej do Francji księżna miała się zatrzymać w Krakowie, aby odwiedzić swoją ciotkę – księżnę Marię Dobroniegę, żonę rezydującego na Wawelu króla polskiego Kazimierza I Odnowiciela. Planowana na kilka tygodni wizyta przeciągnęła się do kilku miesięcy – Anna rozumiała wszak, że w Krakowie na zawsze żegna się ze swoją rodziną i słowiańską ojczyzną… W wawelskim skarbcu zachowała się zagadkowa złota zawieszka – pochodząca z Kijowa i datowana na XI w. Takie same możemy podziwiać w Historycznym Muzeum Kijowa.

– Być może był to drobny upominek przywieziony przez Annę ciotce, a następnie zgubiony przez niefrasobliwą Dobroniegę na wawelskim dziedzińcu? – sugeruje z uśmiechem Serhij Anżhak, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Kijowa.

Nawet jeśli to legenda, to z pewnością nie pozbawiona uroku! Właśnie dlatego wizerunek złotej zawieszki zdobi logotyp Dni Kijowa w Krakowie. Wszak łączą nas ludzie, a podobne drobiazgi – historyczne artefakty – to tylko atrybuty miejsca i czasów. Podczas Dni Kijowa w Krakowie każdy z nas może poczuć się częścią tej historii.

Dni Kijowa w KFK

Wystawa YellowBlue

Projekt The YellowBlue ukazuje ekscytującą i dynamiczną Ukrainę poprzez język plakatu oraz ilustracji. Prezentowane są tradycje i miejsca, których próżno szukać w przewodnikach: przedmieścia, staruszki siedzące przy wejściach, minibusy, przepełnione plaże, ukraińskie stepy, gdzie udomowiono pierwsze konie, drżenie Karpat… Wszystkie te sceny składają się na dogłębny i ironiczny obraz współczesnej Ukrainy. The YellowBlue rozpoczął się w 2016 roku, obecnie składa się 30 plakatów autorstwa 15 ukraińskich ilustratorów. Mieszają się w nim różne perspektywy na kulturalne i turystyczne atrakcje, fenomeny społeczne, wydarzenia historyczne… znane Ukraińcom, ale obcokrajowcom już niekoniecznie.

Pictoric Illustrators Club to grupa ukraińskich ilustratorów, artystów i grafików, z których każdy wyróżnia się własnym, niepowtarzalnym stylem, wpisującym się jednocześnie w najnowsze trendy sztuk graficznych. Współtworzą międzynarodowe projekty z utalentowanymi artystami z całego świata, promując tym samym współczesną ilustrację najwyższej jakości na Ukrainie i poza jej granicami.

Oprócz ilustracji oraz grafiki, Pictoric Illustrators Club angażuje się projekty dotyczące m.in: street artu czy też wydań specjalnych. Reprezentuje scenę współczesnej ilustracji ukraińskiej na międzynarodowych targach książki, m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Book Arsenal, Tbilisi Book Days, Międzynarodowym Festiwal Grafiki Projektowej Plaster w Toruniu, na Frankfurt Book Fair, etc.

Spektakl na Małym Rynku

Europejska premiera spektaklu poetyckiego “Egidna – córka Anny Kijowskiej i Henryka I, króla Francji. Początek służenia sławnego.” – Mały Rynek.

Historia przeplatająca się z legendą, o królewnie która opuściła wygody francuskiego zamku, by rozpocząć życie zakonne, uczyć dzieci pisać i czytać. Obecnie Edigna von Puch jest czczona jako święta kościoła katolickiego. Spektakl w reżyserii Fedira Balandina był pokazywany już na wielu międzynarodowych scenach, pierwszy raz zawita w Europie.

 

 

Social media
Szukaj...
Skip to content