Portrety z pamięci. Cykl wydarzeń poświęconych Wisławie Szymborskiej

Krakowskie Forum Kultury ma zaszczyt zaprosić na cykl wydarzeń poświęconych pamięci Wisławy Szymborskiej, zatytułowany Portrety z pamięci. Ma on na celu przybliżenie nie tylko samej postaci Noblistki oraz jej twórczości, ale także ważnych osób z otoczenia, które miały wpływ na jej poetyckie życie. W ramach cyklu zaplanowane zostały wystawa fotografii, pokaz filmu oraz wieczór poetycki.

 

Wydarzeniem inaugurującym cykl jest wernisaż wystawy fotografii zatytułowanej Portrety
z pamięci. Literackie przyjaźnie Wisławy Szymborskiej
, który odbędzie się w piątek, 1 lutego
o godzinie 18:00
. „Przede wszystkim cenię przyjaźń. To jedno z najpotężniejszych
i najpiękniejszych uczuć.”
– powiedziała kiedyś Wisława Szymborska. Na prezentowanej
w Krakowskim Forum Kultury wystawie zobaczymy zdjęcia Poetki z przyjaciółmi: wybitnymi postaciami polskiej literatury – Czesławem Miłoszem, Władysławem Broniewskim, Anną Kamieńską
i wieloma innymi, fotografie z bardziej i mniej oficjalnych spotkań, wyjazdów, wycieczek, a także pamiątki z prywatnego archiwum Noblistki, udostępnione dzięki uprzejmości Fundacji Wisławy Szymborskiej. Wystawę będzie można obejrzeć do 28 lutego w dni robocze w Sali z Widokiem Krakowskiego Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2.

 

W sobotę, 2 lutego, o godzinie 14:00w Sali Teatralnej Krakowskiego Forum Kultury obędzie się pokaz filmu dokumentalnego pt. Napisane życie w reżyserii i według scenariusza Marty Węgiel. Film powstał z archiwalnych nagrań telewizyjnych. W tym dokumencie o swoim życiu i twórczości mówi sama Noblistka, jak również bliskie jej osoby, czyli współpracownicy, przyjaciele, wydawcy. Muzykę do obrazu skomponował Stanisław Radwan. Producentami filmu są Fundacja Wisławy Szymborskiej, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytut Książki i Telewizja Polska S.A.

 

Wspominanie Wisławy Szymborskiej nie mogłoby się odbyć bez celebrowania samej poezji Noblistki. Podczas wieczoru poetyckiego pt. Szymborska i poeci, który zaplanowany został na niedzielę,
3 lutego,
laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej przeczytają wybrane wiersze Poetki,
a także zaprezentują swoją twórczość. Spotkanie wypełnione poezją odbędzie się w przestrzeniach Pracowni pod Baranami przy Rynku Głównym 27 o godzinie 18:00, a poprowadzi je dziennikarka, Ewa Stanek.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

Organizatorzy cyklu:

Krakowskie Forum Kultury, Fundacja Wisławy Szymborskiej

Partnerzy cyklu:

Piwnica pod Baranami, Pracownia pod Baranami, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytut Książki, TVP 3 Kraków, TVP S.A.

Social media
Szukaj...
Skip to content