Nowy cykl KFK #MistrzPenderecki poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu

W czasie, gdy wszyscy mierzymy się z trudną sytuacją i musimy pozostać w domach, Krakowskie Forum Kultury (Domowej) przygotowało wiele aktywności dla wszystkich swoich odbiorców i wciąż rozwija działalność online w ramach projektu Zostań w domu z KFK – tak, aby każdy mógł znaleźć wartościowe i angażujące treści związane z kulturą i edukacją. Tym razem proponujemy Państwu zupełnie nowy cykl zatytułowany Mistrz Penderecki – cykl wyjątkowy, szczególny, gdyż poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi, Krzysztofowi Pendereckiemu.

Trudno sobie chyba wyobrazić, by był wśród nas ktoś, kto nie słyszał o Krzysztofie Pendereckim – wszak postać i twórczość Mistrza znana jest praktycznie wszędzie, a jego muzyka rozbrzmiewała i wciąż rozbrzmiewa na całym świecie. Przygotowując cykl nie chcieliśmy powtarzać jedynie suchych faktów o kompozytorze, które każdy może znaleźć w Internecie czy encyklopedii muzycznej. Zależało nam na tym, by przybliżyć Państwu muzykę i postać kompozytora od nieco innej strony, w szerszym kontekście, nie zawsze powszechnie znanym – stąd podtytuł cyklu: 10 ciekawych, a nie zawsze znanych, utworów Krzysztofa Pendereckiego. Krótki przewodnik po twórczości kompozytora.

Utwory Krzysztofa Pendereckiego były zamawiane i prawykonywane na całym świecie, wybrzmiewały na największych festiwalach i koncertach, w interpretacjach najwybitniejszych śpiewaków, instrumentalistów i dyrygentów. Jego muzyka wypełniała sale operowe, filharmoniczne i kościoły. Każdy zetknął się choć raz z jego Pasją czy Trenem albo podczas koncertu, albo podczas oglądania jakiegoś filmu. Ale kto wie o tym, że kompozytor tworzył także muzykę do filmów animowanych dla dzieci, muzykę do spektakli teatralnych czy utwory elektroniczne? Ta opowieść o dziesięciu różnych kompozycjach Krzysztofa Pendereckiego otwiera świat Jego muzyki, nie zawsze tak znanej, ale zawsze genialnej.

Wybór tylko 10 utworów – przy ogromnym bogactwie dzieł kompozytora – z zasady musiał być subiektywny i taki właśnie jest. Teksty opisujące poszczególne utwory napisane są w sposób przystępny oraz wciągający, urozmaicone zostały ciekawostkami czy anegdotami i prezentują twórczość oraz osobę kompozytora w szerokim kontekście. Ponadto ilustrują je przykłady muzyczne i ikonograficzne. Z powodzeniem skorzystać zatem z nich mogą zarówno melomanii, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o znanym kompozytorze czy ugruntować dotychczasową wiedzę, jak i osoby, które dotychczas nie interesowały się aż tak bardzo twórczością Mistrza – zarówno dorośli, jak też dzieci i młodzież.

Cykl składa się z 10 części. Rozpoczęliśmy go nieprzypadkowo 2 kwietnia 2020 roku utworem Polskie Requiem. Utworem – nieco na przekór podtytułowi cyklu – bardzo znanym, ale nie można było inaczej: 2 kwietnia to zarówno rocznica śmierci papieża Jana Pawła II (któremu Penderecki dedykował jedną z części Requiem), jak i dzień ostatniego pożegnania samego kompozytora… Druga odsłona cyklu – także już dostępna na naszych stronach – prezentuje z kolei chyba najmniej znaną część działalności artystycznej kompozytora, a mianowicie muzykę do animacji. Czy wiedzieliście Państwo, że Maestro Penderecki zilustrował muzycznie prawie 30 filmów animowanych? Zachęcamy do przeczytania tych fascynujących historii. Dalsze odcinki cyklu publikowane będą w kolejnych dniach kwietnia. Znajdą je Państwo na Facebooku KFK w sekcji notatki oraz na naszej stronie internetowej w zakładce #MistrzPenderecki.

Cykl #MistrzPenderecki i dziesięć utworów prezentowanych w jego ramach nie wyczerpują oczywiście obszernej tematyki twórczości kompozytora, ale przybliżają tę mniej znaną jej część oraz – mamy nadzieję – zachęcą Państwa do dalszych poszukiwań i zgłębiania znakomitej muzyki Maestro, a może i szerzej – polskiej muzyki i kultury. Naprawdę warto!

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia naszej strony na Facebooku oraz strony internetowej KFK, gdzie publikujemy kolejne odcinki cyklu #MistrzPenderecki. Jesteśmy pewni, że chwile spędzone podczas lektury naszego cyklu będą owocne i życzymy Państwu dobrego, pełnego inspiracji czasu, oczywiście przy muzyce Mistrza.

Strona cyklu: http://krakowskieforum.pl/mistrzpenderecki/

Facebook KFK: https://www.facebook.com/pg/krakowskieforum/notes/

#MistrzPenderecki

#ZostanwdomuzKFK

#KrakowskieForumKulturyDomowej

Social media
Szukaj...
Skip to content