Polskie koncertowe prawykonanie operetki Józefa Beera “Polskie wesele” dostępne bezpłatnie na platformie Play Kraków!

Pierwsze w Polsce koncertowe prawykonanie napisanej w 1937 roku operetki niezwykle utalentowanego polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia – Józefa Beera
pt. Polskie wesele już za nami. Odbyło się ono i zostało zarejestrowane 29 listopada 2020 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Do końca roku koncert można obejrzeć bezpłatnie na platformie PLAY KRAKÓW (po zarejestrowaniu/zalogowaniu).

Operetka jest ciekawa nie tylko pod względem fabuły – dopełniają ją znakomicie brzmiące skoczne krakowiaki i mazury, smętne kujawiaki oraz dostojne polonezy. To historia młodego, ukrywającego się w Austrii powstańca Bolesława, który gnany tęsknotą za ukochaną Jadzią decyduje się na nielegalny powrót do kraju.

W polskim prawykonaniu koncertowym, z librettem Fritza Löhnera-Bedy i Alfreda Grünwalda, przetłumaczonym przez Dorotę Krzywicką-Kaindel, udział wzięli soliści (Edyta Piasecka, Anna Bernacka, Wojciech Gierlach, Jacek Ozimkowski, Pavlo Tolstoy, Tomasz Rak), Chór Polskiego Radia oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Reżyserem światła była Ada Bystrzycka, reżyserem dialogów – Andrzej Majczak.

Organizatorem koncertu było Krakowskie Forum Kultury, a współorganizatorami – KBF i Centrum Kongresowe ICE Kraków.

Koncert dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. 

Wydawcą utworu jest Doblinger Musikverlag.

Więcej informacji o utworze, kompozytorze i wykonawcach znaleźć można na stronach KFK: www.krakowskieforum.pl oraz www.facebook.com/KrakowskieForum.

 

Social media
Szukaj...
Skip to content