ŚWIĘTO DZIELNICY I 2020: KULTURA PO SĄSIEDZKU

Od kilku lat w maju lub czerwcu spotykaliśmy się w centrum Krakowa podczas licznych wydarzeń kulturalnych w ramach Święta Dzielnicy I, organizowanego przez Radę Dzielnicy I oraz instytucje znajdujące się na terenie Starego Miasta. W tym roku, z powodu pandemii, niestety nie było to możliwe w takiej samej formie, ale organizatorzy zadbali o to, by mimo wszystko nie zabrakło atrakcji kulturalnych, z których skorzystać będą mogli wszyscy – za pośrednictwem Internetu.

Tegoroczne Święto Dzielnicy I było rozłożone w czasie i obejmowało realizację wystawy plenerowej oraz kilku materiałów filmowych, a wszystkie łączyło hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia – „Kultura po sąsiedzku”.

Wystawę Dzielnica Pierwsza na Starych Fotografiach, przygotowaną przez Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana i Muzeum Fotografii w Krakowie, oglądać można było od 2 listopada do 4 grudnia na krakowskich Plantach.

A teraz, pod koniec grudnia, zapraszamy do sąsiedzkich odwiedzin Dzielnicy I bez wychodzenia z domu!

Specjalnie dla Państwa przygotowane i zarejestrowane zostały dwa wspaniałe koncerty: koncert pt. Piwnica pod Baranami dla Dzielnicy Pierwszej oraz koncert w wykonaniu aktorów Teatru Bagatela pt. Po pierwsze – kultura. Piosenki po sąsiedzku.

 

Piwnica pod Baranami dla Dzielnicy Pierwszej to rozrywka najwyższej klasy! Koncert zawiera popularne „piwniczne” utwory, np. Teatr, co z nocy… Przychodzimy, odchodzimy, Gdzie są te dni, Przypadków życia dziwny ciąg, Moja Litania czy Dezyderata w wykonaniu artystów legendarnej Piwnicy pod Baranami. Podczas koncertu wg scenariusza Bogdana Micka – dyrektora Piwnicy pod Baranami – wystąpili: Tamara Kalinowska, Kamila Klimczak, Ola Maurer, Agata Ślazyk, Rafał Jędrzejczyk i Leszek Wójtowicz oraz zespół muzyczny w składzie: Agata Półtorak, Adrian Konarski, Tomasz Kmiecik, Jerzy Odrowąż-Wysocki i Paweł Pierzchała.

Z  kolei w koncercie Po pierwsze – kultura. Piosenki po sąsiedzku wystąpili aktorzy Teatru Bagatela: Anna Branny, Anna Rokita, Natalia Hodurek, Izabela Kubrak, Marcel Wiercichowski, Kamila Pienkos, Przemysław Branny, Kamila Klimczak, Aleksandra Godlewska i znakomicie wykonali znane oraz lubiane piosenki we wspaniałych aranżacjach przy akompaniamencie zespołu muzycznego w składzie: Konrad Mastyło – fortepian, Michał Chytrzyński – skrzypce i Michał Braszak – bas. W repertuarze znalazły się m.in. utwory: Gram o wszystko, Miłość, Addio pomidory, Tak malował pan Chagall czy Niech żyje bal. Koncert ten z pewnością zapewni wszystkim Państwu doskonałą zabawę i wniesie mnóstwo pozytywnej energii.

Zrealizowany został także wyjątkowy Spacer po Dzielnicy I Stare Miasto, prezentujący niezwykłe bogactwo historyczne i kulturowe tego obszaru. Po Starym Mieście – tętniącym życiem kulturalnym sercu Krakowa – oprowadzają nas Tomasz Daros (Przewodniczący Rady Dzielnicy I) oraz Alina Kamińska (Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Kulturowego Rady Dzielnicy I). Podczas spaceru odwiedzają najważniejsze miejsca na kulturalnej mapie Dzielnicy, w tym liczne instytucje i miejsca związane z kulturą i sztuką.

Wszystkie materiały filmowe opublikowane zostaną jeszcze w grudniu tego roku na na kanale YouTube Krakowskiego Forum Kultury i dostępne będą bezpłatnie. Gorąco polecamy i zapraszamy do ich obejrzenia oraz wspólnego świętowania i poznawania Dzielnicy I.

Zachęcamy też do śledzenia strony Facebook Krakowskiego Forum Kultury www.facebook.com/KrakowskieForum, gdzie na bieżąco informować będziemy o kolejnych odsłonach Święta Dzielnicy I.

Organizatorami Święta Dzielnicy I są: Dzielnica I – Stare Miasto, Krakowskie Forum Kultury, Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana oraz Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży.

 

Social media
Szukaj...
Skip to content