Krakowskie Kameralne Spotkania Muzyczne: Spotkanie z Edytą Piasecką

Drodzy Melomani, serdecznie zapraszamy na nowy cykl pt. Krakowskie Kameralne Spotkania Muzyczne.

Gośćmi spotkań będą śpiewacy operowi, aktorzy musicalowi oraz instrumentaliści. Zaproszeni artyści opowiedzą o charakterystyce swojej pracy, drodze do kariery i obecnym życiu. Rozmowy przeplatane będą muzyką wykonywaną na żywo.

Spotkania poprowadzi Marek Gerwatowski – tenor, artysta Opery Krakowskiej i pomysłodawca cyklu.

 

Gościem spotkania będzie Edyta Piasecka – solistka Opery Krakowskiej, a towarzyszyć jej będą Paulina Glinka – sopran, Michał Lasota – kontratenor, Szymon Sadkowski – tenor,  Kristina Kutnik – fortepian. 

 

EDYTA PIASECKA

Dramatyczny sopran koloraturowy. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich artystek sceny operowej. Solistka Opery Narodowej w Warszawie. Występuje na

największych scenach operowych w Polsce i za granicą. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie. Podczas studiów zadebiutowała w Operze Krakowskiej partią Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta pod dyr. K. Bumanna. Pięć lat później rolę tę prezentowała w Holandii w koprodukcji z Teatrem Wielkim z Budapesztu. Odtwórczyni tytułowej roli w nagrodzonej nagrodą International Opera Awards w kategorii Rediscovered Work operze GOPLANA Żeleńskiego (Warsaw National Theatre). Laureatka prestiżowych konkursów i plebiscytów: I miejsce na Kursie Mistrzowskim dla Śpiewaków Operowych organizowanym  przez prof. Ryszarda Karczykowskiego (1997 rok), Nagroda specjalna dla najlepszego głosu żeńskiego i udział w koncertach z cyklu Promocja Polskich Talentów w Austrii (koncerty w Eisenstadt i Baden, 1998 rok), nominacja do Paszportu „Polityki” w kategorii „Muzyka poważna” (2004 rok), Nagroda im. A. Hiolskiego za Debiut operowy w Teatrze Wielkim (2008 rok), Nagroda „Gwiazda wokalistyki” na 47. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.

Michał Lasota – kontratenor

Jest absolwentem Politechniki Łódzkiej na Wydziałach Chemicznym oraz Zarządzania i Inżynierii Produkcji. Przygodę z muzyką rozpoczął w wieku sześciu lat, kiedy to zaczął uczyć się gry na fortepianie. Jego pasją jest opera, a w szczególności twórczość kompozytorów epoki baroku i późnego romantyzmu. Od zawsze jego największym marzeniem był śpiew. Swoją przygodę ze śpiewem rozpoczął w wieku 16 lat. Od ponad pół roku kształci się pod okiem Edyty Piaseckiej – wybitnej sopranistki.

Paulina Glinka – sopran

Jest absolwentką studiów II st. na wydziale Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej w Łodzi. Jeszcze podczas nich wystąpiła w roli Griletty w operze „Lo Speziale” w Teatrze Wielkim w Łodzi. Swój warsztat doskonaliła również w Conservatorio di Musica Arrigo Boito w Parmie oraz w ramach międzynarodowych kursów m.in. w Parmie, Genui, Warszawie, Radziejowicach, Janowcu. Jest laureatką II miejsca w X Ogólnopolskim konkursie im. Ludomira Różyckiego oraz półfinalistką International vocal competition  of Gabriela Benackova w Czechach. Na co dzień pracuje w chórze Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Obecnie kształci się pod okiem Edyty Piaseckiej.

Szymon Sadkowski

Swoją przygodę ze śpiewem rozpoczął w Chórze „Hejnał” w Mazańcowicach. Od 2013 roku współpracuje z Czechowickim Teatrem Muzycznym Movimento, gdzie pobierał lekcje śpiewu u p. Barbary Bielaczyc oraz p. Rafała Majznera (byłego solistę Opery Wrocławskiej). Śpiewał w koncertach i brał udział w licznych spektaklach (m.in. „Serc starania stracone”, „Jak wam się podoba”, „Cień”, „Pasja Janowa”, „Koty”). Tam pierwszy raz usłyszał na żywo śpiew klasyczny, co spowodowało u niego miłość od pierwszego usłyszenia do tej techniki wokalnej. Miał wtedy 23 lata. Był finalistą konkursu piosenki „Piosenka jest dobra na wszystko” w Warszawie. Brał udział w koncercie śpiewaków-amatorów pt. „Śpiewam w Operze!” w Operze Krakowskiej. W ramach współpracy z Teatrem Muzycznym Castello występował w operetkach Zemsta nietoperza oraz Wesoła Wdówka. Od początku myślał o śpiewie poważnie nie tylko jako hobby, dlatego też ważnym dla niego momentem w życiu było pójście do Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Baletowego w Gliwicach, które ukończył w 2020 roku, zyskując zawód aktora sceny muzycznej. Szkoła ta funkcjonuje w trybie dziennym, powstała w 1983 roku dla potrzeb ówczesnej Operetki Śląskiej. Tam uczył się śpiewu solowego u P. Ireneusza Miczki. Obecnie pracuje w Zespole Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny oraz pobiera lekcje śpiewu solowego u P. Edyty Piaseckiej — solistki Opery Narodowej.

Kristina Kutnik — pianistka

W 1995 roku ukończyła Liceum Muzyczne im. Sergiusza Rachmaninova w Kiszyniowie. W tym samym roku dostała się na studia na Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiowała w klasie fortepianu i w klasie kameralistyki pod kierunkiem prof. Janiny Baster. Ukończyła także studia podyplomowe w zakresie duetów fortepianowych. Uczestniczyła w wielu kursach m.in. w kursach mistrzowskich w Rostocku. Wspólnie z Katarzyną Falaną występuje z powodzeniem w duecie fortepianowym (m.in. udział w konkursach w Rzymie — II nagroda, w Neuchatel i w Kownie).
Od 1999 roku pracuje na stanowisku korepetytora śpiewaków-solistów w Operze Krakowskiej. Jest także pracownikiem Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2001 roku jest nauczycielem fortepianu w Szkole Muzycznej im. Stanisława Wiechowicza. Od 2013 roku jest pedagogiem na Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Wokalno-Aktorskim.
Koncertowała w wielu krajach Europy oraz na estradach krajowych, wykonywała nagrania dla Polskiego Radia. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami i światowej sławy śpiewakami (m.in. z Małgorzatą Walewską i Mariuszem Kwietniem).
W 2019 roku brała udział w koncercie w Rzymie „TOTUS TUUS” organizowanym przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach z okazji rocznicy pontyfikatu papieża. Koncert odbył się w kościele di Santo Spirito in Sassia.

 

Bilety: 3 zł, dostępne na stronie bilety.krakowskieforum.pl oraz w kasie KFK.

Liczba miejsc ograniczona.

Podczas wydarzenia obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego (m.in. limit osób, obowiązek zasłaniania ust i nosa, dystans społeczny, dezynfekcja).

Zasady obowiązujące podczas zajęć, warsztatów i innych aktywności kulturalnych w KFK i Klubach dostępne są na stronie http://krakowskieforum.pl/regulaminy/.

Data

lipiec 31 2021

Czas

18:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Kategoria
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content