Literatura na Forum: Nowa Poezja Krakowska. In Memoriam prof. Bogusława Żurakowskiego (1939-2020) 

Spotkanie z Poetkami i Poetami, związanymi z Kołem Młodych przy krakowskim oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w latach 1989-2020, w czasie gdy opiekunem i mentorem był śp. prof. Bogusław Żurakowski.

Koło Młodych w Krakowie istnieje od 1945 roku. Przewinęli się przez nie tak wybitni twórcy polskiej literatury, jak Wisława Szymborska, Jalu Kurek, Tadeusz Nowak, Tadeusz Śliwiak, Tadeusz Różewicz, Adam Zagajewski, Beata Szymańska, Stanisław Stabro i wielu innych. Autorzy są w różnym wieku i piszą w zróżnicowanych stylach, tematykach i konwencjach.

Tytuł Nowa Poezja Krakowska pochodzi od nazwy cyklu z lat 2014-2016 wprowadzonego przez Martę Półtorak z inicjatywy prof. Bogusława Żurakowskiego. W czerwcu 2021 roku, w ramach cyklu Literatura na Forum, chcemy uczcić pamięć naszego Mentora i Opiekuna prof. Bogusława Żurakowskiego. Niezwykle ciepłego i empatycznego człowieka, skarbnicy wiedzy i mądrości, bogatej w niezmierzone ilości lektur, przy tym o pełnej powadze dla słowa i pokorze wobec Boga i literatury. Na spotkaniu pokażemy Państwu to, co w latach 1989-2020 działo się w ramach spotkań KM SPP i przybliżymy twórczość Nowej Poezji Krakowskiej. Będą to wiersze poetów o różnych typach wrażliwości, o różnych zapatrywaniach na świat, a nawet należących do różnych pokoleń, ale połączonych przez osobowość prof. Żurakowskiego. Zapraszamy zatem na wiersze dla Bogusia.

Słowo wstępu: Wspomnienie o opiekunie KM SPP – dr Michał Piętniewicz, Gertruda Drelicharz i Agnieszka Żuchowska-Arendt.

Prof. dr hab. Bogusław Żurakowski – poeta i literaturoznawca, pracownik naukowy Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego i kierownik Zakładu Pedagogiki Kultury. Przedmiotem jego badań była edukacja aksjologiczna, wychowanie przez literaturę i sztukę, komunikacja kulturowa i pedagogiczna. Interesował się również zagadnieniami kultury dziecięcej i młodzieżowej, spontaniczną twórczością dziecka, wychowaniem literackim oraz krytyką literacką.

Prowadzenie: Marta Półtorak

 

Bilety: 3 zł, dostępne na stronie bilety.krakowskieforum.pl oraz w siedzibie KFK przy ulicy Mikołajskiej 2.
Liczba miejsc ograniczona.

 

Spotkanie transmitowane będzie również na Facebooku KFK: facebook.com/krakowskieforum

 

Podczas wydarzenia obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego (m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa, limit osób, dystans społeczny, dezynfekcja rąk).

Zasady obowiązujące podczas wydarzeń, zajęć, warsztatów i innych aktywności kulturalnych w KFK i Klubach dostępne są na stronie http://krakowskieforum.pl/regulaminy/

Data

cze 15 2021

Czas

18:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content