[ONLINE] Polskie wesele. Prawykonanie operetki Józefa Beera

Pierwsze koncertowe prawykonanie operetki Józefa Beera w Polsce

Po austriackiej i niemieckiej premierze nadszedł czas na pierwsze w Polsce koncertowe prawykonanie napisanej w 1937 roku operetki niezwykle utalentowanego polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia – Józefa Beera. Jej zeszłoroczna inscenizacja w Linzu została nagrodzona Österreichischer Musiktheaterpreis. Polskie wesele zagości 29 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków!

Polskie wesele to operetka ciekawa nie tylko pod względem fabuły – dopełniają ją znakomicie brzmiące skoczne krakowiaki i mazury, smętne krakowiaki oraz dostojne polonezy.

To historia młodego, ukrywającego się w Austrii powstańca Bolesława, który gnany tęsknotą za ukochaną Jadzią decyduje się na nielegalny powrót do kraju. Wraca w momencie, kiedy jego bogaty wuj – hrabia Staszek Zagórski – uzyskuje zgodę na ożenek z Jadzią od jej zubożałego ojca, barona Mietka Ogińskiego. Sprawy się komplikują, nie tylko dlatego, że baron Mietek liczy na umorzenie weksli po ślubie hrabiego Staszka z Jadzią, ale także dlatego, że na dworze zjawia się poszukujący polskich wywrotowców rosyjski patrol pod dowództwem Korozowa. Na szczęście Zuzia, zarządczyni dóbr Ogińskich, ma głowę nie od parady i każe Jadzi zgodzić się na ślub ze Staszkiem, który w zamian za to miałby przekupić Korozowa i umożliwić Bolesławowi uniknięcie zesłania. Co wydarzy się dalej? Czy Jadzia i Bolesław będą jeszcze razem? Czy Bolesławowi uda się uniknąć zsyłki? Odpowiedzi na te pytania uzyskamy podczas koncertu, który odbędzie się 29 listopada o 18.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

W polskim prawykonaniu koncertowym – z librettem przetłumaczonym przez Dorotę Krzywicką-Kaindel – wezmą udział soliści (Edyta Piasecka, Anna Bernacka, Wojciech Gierlach, Stanisław Zagórski, Pavlo Tolstoy, Tomasz Rak), Chór Polskiego Radia oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Reżyserem światła będzie Ada Bystrzycka, a reżyserem dialogów – Andrzej Majczak.

 

Koncert będzie transmitowany bezpłatnie za pośrednictwem platformy PLAY KRAKÓW: www.playkrakow.com i udostępniony na niej do końca roku (wymagana rejestracja). To pierwsza dostępna w całej Polsce miejska platforma pełna kultury, która powstała dla Miasta Krakowa. Operatorem PLAY KRAKÓW jest KBF.


Wykonawcy i realizatorzy koncertu w Krakowie

Pierwszoplanowe role śpiewane:

Wojtek Gierlach – baron Mietek Ogiński
Edyta Piasecka – Jadzia
Stanisław Zagórski – hrabia Staszek Zagórski
Pavlo Tolstoy – hrabia Bolesław Zagórski
Anna Bernacka – Zuza
Tomasz Rak – Kazimierz

 

Drugoplanowe role śpiewane:

Adam Radnicki – Korozow
Dobromiła Lebiecka – Stasia
Krzysztof Kmieć – Stefek

 

Partie mówione:

Tomasz Świerczek – generał Mazurkiewicz    
Andrzej Zawisza – podporucznik Aleksandrowicz   
Krzysztof Barczewski – Władek
Piotr Brajner – Wacek
Magdalena Drozd – Zdenka 

 

Chór Polskiego Radia w Krakowie

Maria Piotrowska-Bogalecka – przygotowanie chóru

 

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Łukasz Borowicz – dyrygent
Andrzej Majczak – reżyseria dialogów
Ada Bystrzycka – światło, wizualizacje

 

Wydawcą utworu jest Doblinger Musikverlag.

 

Organizatorem koncertu jest Krakowskie Forum Kultury, a współorganizatorami – KBF i Centrum Kongresowe ICE Kraków.

Koncert dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Data

listopad 29 2020

Czas

18:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Kategoria
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content