Spotkanie wokół książki Marcina Biborskiego „Dzwoniąc Zygmuntem. Ze wspomnień wawelskiego dzwonnika”

Spotkanie wokół książki Marcina Biborskiego

„Dzwoniąc Zygmuntem. Ze wspomnień wawelskiego dzwonnika”

Przypadającą w lipcu 2021 r. pięćsetną rocznicę uruchomienia Wielkiego Królewskiego Dzwonu Zygmunt na Wawelu miasto Kraków uczciło szeregiem wydarzeń artystycznych i naukowych. Jednym z nich było wydanie wspólnie z oficyną Profil-Archeo książki o Zygmuncie i jego dzwonnikach. W bogato ilustrowanej publikacji pod tytułem „Dzwoniąc Zygmuntem: ze wspomnień wawelskiego dzwonnika” Marcin Biborski, archeolog, konserwator zabytków i jeden z dzwonników Zygmunta ukazuje związki legendarnego dzwonu z Krakowem i ojczyzną. Na ponad dwustu stronach snuje opowieść o genezie dzwonu, jego budowie i tajemnicy wyjątkowego dźwięku. To także przypomnienie o legendach związanych z Zygmuntem, które przyczyniły się do swoistej więzi wokół tego artefaktu, łączącej Polaków bez względu na pochodzenie i miejsce zamieszkania. Nie jest to jednak tylko oschła historia powstania dzwonu na tle historii Polski, ale emocjonalna opowieść o wyjątkowym zabytku, instrumencie-symbolu. Zamieszczono tu szereg anegdot, opisów znanych i nieznanych tradycji oraz niezwykłych dzwonień. Książka pozwala bliżej poznać ludzi, którzy uruchamiają dzwon i dbają o jego kondycję, opisuje w jakich okolicznościach to robią, a nawet zdradza za ile. Fachowa wiedza konserwatora ujawnia się przy opisach awarii dzwonu i jego napraw. Książka Marcina Biborskiego dotyka fenomenu długiego trwania – z wartkiej narracji wyłania się tu kolorowy obraz wielosetletniego, bogatego materialnego i niematerialnego dziedzictwa pięćsetletniego Zygmunta, perły w koronie Krakowa.

 

Bilety: 3 zł, dostępne na stronie bilety.krakowskieforum.pl oraz w kasie KFK. Liczba miejsc ograniczona.

Podczas wydarzenia obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego (m.in. limit osób, obowiązek zasłaniania ust i nosa, dystans społeczny, dezynfekcja).

Zasady obowiązujące podczas zajęć, warsztatów i innych aktywności kulturalnych w KFK i Klubach dostępne są na stronie http://krakowskieforum.pl/regulaminy/.

Data

gru 01 2021

Czas

18:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content