Stanisław Lem – wesołe listy z niewesołych czasów. Spotkanie z Ewą Lipską

W 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema chcemy pokazać i przybliżyć postać oraz osobowość pisarza. Naszym gościem będzie Pani Ewa Lipska — poetka i przyjaciółka rodziny Lemów.

Wydana przez Wydawnictwo Literackie w 2018 roku książka Boli tylko, gdy się śmieję stanie się kanwą naszego spotkania. Lipska i Lem rozmawiali o wszystkim, komentowali codzienność lat 80. w konwencji zabawy słowem, co dziś jest wspaniałym dokumentem tamtych niewesołych czasów. Rozmowa i korespondencja sprawiały im dużo radości oraz były intelektualną przygodą, swego rodzaju wesołym antidotum na ówczesne czasy. W książce możemy przeczytać także zapis korespondencji, którą Ewa Lipska wymieniała z synem Stanisława Lema — Tomaszem, studiującym ówcześnie w USA. Nasze spotkanie to także przypomnienie nieco już odległej epistolograficznej narracji, która w listach dwójki literatów okraszona jest także wieloma dygresjami i rysunkami Tomasza Lema. Proponujemy zatem wspaniałą przygodę, podczas której Stanisława Lema nie ograniczają ramy jego pracy literackiej, a w korespondencji przejawia się prywatne oblicze twórcy.

Prowadzenie: Marta Półtorak

 

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Prosimy o rezerwację miejsc pod numerem: 515 466 669.

Zasady obowiązujące podczas wydarzeń, zajęć, warsztatów i innych aktywności kulturalnych w KFK i Klubach dostępne są na stronie: http://krakowskieforum.pl/regulaminy/

Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Z Lemem przez pokolenia”.

Organizator: Krakowskie Forum Kultury

Patronat medialny: Kraków.pl, Dwutygodnik Miejski KRAKÓW.PL

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

Data

paź 05 2021

Czas

18:00

Lokalizacja

Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2
Krakowskie Forum Kultury

Organizator

Krakowskie Forum Kultury
Szukaj...
Skip to content