Spektakl Twój dziwak, Matejko

Niski, chuderlawy, uzależniony od kawy i tytoniu, nieszczęśliwie kochający romantyk, znany jako mistrz Matejko, żyje w świadomości Polaków jako ikona malarstwa narodowego, potężny artysta. Za pomnikiem, jaki postawił sobie własnymi osiągnięciami, stoi jednak niespełniony w swej twórczości i uczuciach Jasiek, podpisujący zdrobniale listy do żony, która nigdy go nie kochała. Zbyt drobny, by chwycić za broń w czasie powstania, zbyt bezkompromisowy, by zrozumieć sztukę swoich uczniów, zbyt smutny, by choć jedną twarz spośród malowanych naznaczyć uśmiechem. A jednak zbyt silny, by popaść w rozżalenie, pewny wartości swych przekonań.

Krakowskie Forum Kultury ma przyjemność zaprosić Państwa na spektakl o tym, jakie namiętności targały Janem Matejką, o tym co i kogo kochał, z czym się nie godził i czemu poświęcał się bez reszty. Scenariusz do sztuki został stworzony na podstawie źródeł historycznych do życia Jana Matejki, w konsultacji z zawodowymi historykami i historykami sztuki.

W rolę tytułowego Matejki wcieli się znakomity aktor krakowski Andrzej Róg, który w rozmowie z publicystką Anną Marią Trybą przyznał: Wydaje mi się, że zbudowanie tej postaci będzie paradoksalnie trudne, właśnie dlatego, że ta postać jest mi bardzo bliska, muszę „otworzyć własne rany”. Postacie, z którymi się nie utożsamiamy, gra się łatwiej, ponieważ wtedy tworzymy tylko wyobrażenia […].

 Ponadto na scenie zobaczymy Kajetana Wolniewicza, Gertrudę Drelicharz, Jarosława Szweca, Williama Gruffa oraz Aleksandra Talkowskiego. Spektakl w reżyserii Łukasza Fijała zostanie wystawiony czterokrotnie w różnych częściach Krakowa.

Na premierę zapraszamy Państwa do Nowohuckiego Centrum Kultury, 9 sierpnia na godzinę 19:00.

 

Wstęp wolny po okazaniu zaproszenia miejscowego, rezerwacji można dokonać pod adresem: promocja@krakowskieforum.pl

 

Na kolejne prezentacje spektaklu zapraszamy:

– 17 sierpnia, sobota, 18:00 – Klub „Zakole” Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta

– 21 sierpnia, środa, 19:00 – Klub „Pod Kasztanami” Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta

– 29 sierpnia, czwartek, 17:00 – Krakowskie Forum Kultury

 

Wstęp wolny za zaproszeniami.

Obowiązują zapisy, decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacje i zapisy: promocja@krakowskieforum.pl, tel. kom. 502 404 458

 

Spektakle organizowane są w ramach projektu Czy to Matejko Krakowem zawładnął, czy Kraków Matejką, realizowanego w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”.

 

Organizator:
Krakowskie Forum Kultury

Partnerzy:
Koło Historyków Uniwersytetu Jagiellońskiego
Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta

Patroni medialni:
TVP3 Kraków
Radio Kraków
Portal Magiczny Kraków www.krakow.pl

Social media
Szukaj...
Skip to content