Karnawał zwierząt

Karnawał zwierząt

Camille Saint-Saëns skomponował Karnawał zwierząt w 1886 roku. Zbiór 14 miniatur muzycznych, nazwany przez autora „fantazją zoologiczną”, to humorystyczne portrety różnych zwierząt, które poznajemy podczas karnawałowej zabawy. Uczestniczą w niej słonie tańczące walca, kalmary grające na ksylofonie, skaczące kangury, lwy dostojnie kroczące w rytmie marsza, gdaczące kury, bawiące się w chowanego kukułki, akwariowe rybki, śpiewający osioł, żółwie oraz łabędź, który jest niekwestionowaną gwiazdą tego balu. W spektaklu norymberskiego teatru wizerunki przedstawicieli zwierzęcego świata tworzy nie tylko grana na żywo muzyka, ale także fantazja malarza, który, w rytm dźwięków różnych instrumentów, kreuje na naszych oczach zadziwiające obrazy. Obserwujemy proces twórczy nawiązujący do dziecięcej wyobraźni i ich nieskrepowanej, często zaskakującej kreatywności: małe żółte gumowe kaczuszki przeistaczają się w lwy, tańczące kankana mrówki to niezliczone białe kuleczki, które za chwilę, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zamienią się w żółwią skorupę, z spod warstwy błękitnej farby wyłaniają się nieoczekiwanie pingwiny, krowa przekształca się w słonia, a z różowego prosiaczka powstaje dostojny łabędź, który za chwilę staje się sympatyczną, uśmiechniętą świnką. Artysta co rusz zaskakuje nas tymi przeobrażeniami i za pomocą coraz to nowych pomysłów oraz technik malarskich tworzy niezwykły wizualny spektakl, który doskonale współgra z muzyką i dowcipnym tekstem Michaela Quasta.

Spektakl teatralno-muzyczny dla dorosłych i dzieci od lat 6.

(fot. David Häuser)

 

Projekt odbywa się w ramach obchodów jubileuszu 40. lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi oraz X Krakowskich Miniatur Teatralnych.

Organizatorzy:

Dom Norymberski
Miasto Norymberga
Miasto Kraków
Krakowskie Forum Kultury

(fot. David Häuser)

Zrealizowano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Durchgeführt mit finanzieller Unterstützung der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit

 

 

 

Social media
Szukaj...
Skip to content