XII Krakowskie Miniatury Teatralne
Tegoroczny Festiwal XII Krakowskie Miniatury upłynął wyjątkowo szybko. Zatrzymywaliśmy się tylko na chwilę w teatralnej sali, aby przenieść się do świata zdarzeń stworzonego przez znakomitych twórców. Po spektaklach przenosiliśmy się do galerii po to, żeby jeszcze pobyć razem i spotkać się z artystami (rozmowy prowadził Łukasz Maciejewski).
To był wyjątkowy czas. Zwykle po spektaklu rozbiegamy się do codziennych spraw i obowiązków, nie mamy tyle czasu na refleksje.
Tutaj było inaczej. Mogliśmy się zatrzymać, spotkać z aktorami, posłuchać jak im się grało, jak budowali poszczególne role, co miało wpływ na ich pracę. Mogliśmy dowiedzieć się także, skąd przyszły pomysły na spektakle i jak to się stało, że coś połączyło ich w jednym miejscu i jednym czasie.
Widzowie pytali o osobiste przeżycia aktorów podczas tak wymagającej pracy, o tym jak radzą sobie z powrotem do codziennych spraw po wyjściu z teatru. Opowiadali też o swoich doświadczeniach, dzielili się przemyśleniami, które pojawiły się na skutek teatralnych przeżyć.
To był piękny czas.
To niezwykłe móc zobaczyć aktora po zejściu ze sceny, zobaczyć, że to człowiek jak każdy z nas. Ma jednak ten szczególny dar, dzięki któremu potrafi pokazać światu więcej, wzbudzić emocje, nakłonić do płaczu, wywołać uśmiech. Sprawić, że zatrzymamy się i zastanowimy nad tym, co nas spotyka, czego doświadczamy.
Krakowskie Miniatury Teatralne to swoista uczta dla smakoszy teatru i życia. Przegląd niezwykłych sztuk z kilku polskich teatrów.
Mogliśmy podziwiać zarówno doskonałą grę aktorską na scenie, jak i znakomicie przygotowane aranżacje multimedialne, nietuzinkowe scenografie oraz niezwykłą grę świateł. Mogliśmy także posłuchać doskonale wyśpiewanych ról musicalowych i wyjątkowych utworów muzycznych.
Ogromne wrażenie zrobił na widzach monodram Ewy Ziętek, podczas którego aktorka wcieliła się w trzy postaci. Odpowiednio przygotowana scenografia i oświetlenie pozwoliły widzom rozpoznać poszczególne sytuacje oraz bohaterów.
Sztuka tym bardziej wyjątkowa, iż przygotowana została z okazji 50-lecia pracy artystycznej aktorki.
Po spektaklu wszyscy goście zostali zaproszeni na jubileuszowy tort, a następnie na spotkanie z artystką.
Każda ze sztuk zapadnie nam w pamięci na długo.
Humor i dystans do życia ze sztuki Tresowany mężczyzna.
Śpiew, ruch i lekkość oraz pomyślne rozwiązania wszystkich życiowych trudności z korzyścią dla bohaterów z Friends – the musical parody.
Trudności dnia codziennego, czyli życie w pełnej palecie barw. Blaski i cienie bycia rodzicem i dzieckiem, poszukiwanie siebie, trudności w komunikacji i przekonanie, że To wiem na pewno.
Refleksja nad życiem z pasją, w podążaniu swoją drogą, w zgodzie ze swoim celem, pomimo przeszkód w monodramie Nieostrość widzenia. Opowieść o tym, jak wiele nas łączy na przestrzeni lat, pomimo różnych zdarzeń, doświadczeń i okoliczności.
Zaskoczenie, strach, poszukiwanie, chęć zrozumienia drugiego człowieka w przerażającej historii musicalu innego niż wszystkie – Thrill me. Historia Leopolda i Loeba. Coś dla zwolenników psychologii oraz kryminałów. Historia o przeświadczeniu posiadania szczególnej mocy i byciu nadczłowiekiem.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, bez których tegoroczna edycja nie byłaby tak udana. Dziękujemy Artystom, teatrom, ekipom technicznym, a także partnerom, sponsorowi oraz, patronom medialnym.
Partnerzy: Nowohuckie Centrum Kultury, Wodociągi Miasta Krakowa, Krakowski Holding Komunalny, Ekospalarnia Kraków
Sponsor: Hotel Centrum
Patroni medialni: Radio Kraków, krakow.pl
W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział około 2000 widzów.
Dziękujemy za tak liczne przybycie.
Nie możemy doczekać się XIII edycji Festiwalu Krakowskie Miniatury Teatralne już za rok.
Będziemy wtedy świętować 45-lecie Krakowskiego Forum Kultury.
Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach.