Krakowskie Forum Kultury to miejska instytucja kultury mieszcząca się w samym sercu Krakowa, w zabytkowej kamienicy Lamellich przy ulicy Mikołajskiej 2. Widnieje na kulturalnej mapie Krakowa nieprzerwanie od 1978 roku (dawniej jako Śródmiejski Ośrodek Kultury), prowadząc działalność pozwalającą tworzyć, upowszechniać oraz chronić kulturę.
Misją Krakowskiego Forum Kultury jest przygotowywanie i pozyskiwanie społeczności lokalnej do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz współtworzenia jej wartości.
Instytucja zabiega o zaangażowanie szerokiej grupy wiekowej do udziału w upowszechnianiu kultury i sztuki oraz dba o edukację społeczeństwa w tym zakresie.
Oferta instytucji jest bogata w aktywności pozwalające na edukację kulturalną dostępną dla wszystkich – od najmłodszych do seniorów. Każdy znajdzie odpowiednie dla siebie zajęcia lub propozycje kulturalne – wernisaże, wystawy, spektakle, warsztaty, kursy, koncerty i spotkania.
W strukturze Krakowskiego Forum Kultury działa także pięć klubów – Kazimierz, Strych, Olsza, Malwa oraz Ośrodek Dokumentacji i Inicjatyw Artystycznych Piwnica pod Baranami, które działają w różnych częściach miasta i wspierają rozwój lokalnych społeczności. Zarówno KFK, jak i Kluby prowadzą szereg kursów i warsztatów, które dedykowane są przedstawicielom różnych grup odbiorców.
KFK jest również organizatorem Festiwalu Krakowskie Miniatury Teatralne, który w 2019 roku obchodził szczególny jubileusz i już po raz dziesiąty gościł na krakowskich deskach teatralnych wybitnych artystów w premierowych spektaklach.
Ponadto w Krakowskim Forum Kultury i w Klubach odbywają się interesujące spotkania, wernisaże, wystawy, koncerty oraz spektakle. KFK prowadzi cykl spotkań teatralnych – Scena KFK oraz Scena Monodramu KFK. Instytucja rozwija także swoją działalność w przestrzeni miejskiej, organizując szereg plenerowych imprez kulturalnych, takich jak Koncerty Promenadowe w Altanie na Plantach, Noc Tańca, Międzynarodowy Festiwal Zaduszki Organowe im prof. Jana Jargonia, Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe, Święto Dzielnicy I czy Korowód Świętego Mikołaja.
Instytucja organizuje również wiele dużych projektów i wydarzeń okolicznościowych (np. Koncert z okazji 80. urodzin Andrzeja Zaryckiego lub koncert 100 lat Piazzolli), a także znaczące wydarzenia i przedsięwzięcia kulturalne, na których realizację pozyskuje środki m.in. z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (np. szereg koncertów z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, płyta z muzyką i prawykonanie nowego utworu Stanisława Radwana, nagranie utworów teatralnych Krzysztofa Pendereckiego dostępne na stronie muzycznyslad.pl).
KFK tworzą ludzie z ogromną pasją i zaangażowaniem, którzy poprzez swoje doświadczenie i wykształcenie promują zasoby kulturalne Krakowa zarówno wśród mieszkańców, jak i w całym kraju i za granicą.