W 2010 roku obchodziliśmy dziesiątą, jubileuszową, edycję Festiwalu. Z biegiem lat wydarzenie zmieniło i rozszerzyło swoją formułę – tytułowe „miniatury” z powodzeniem występują teraz w programie festiwalu razem z wielkoobsadowymi spektaklami. Wszystkie jednak niezmiennie realizowane są przez mistrzów gatunku, angażują najlepszych aktorów polskiej sceny teatralnej i prezentowane są w Krakowie po raz pierwszy. Z okazji jubileuszu festiwalu, a także obchodów 40-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi, po raz pierwszy w repertuarze zagościł zagraniczny spektakl familijny pt. Karnawał zwierząt.
Festiwal zainaugurowała komedia Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji). Ta żartobliwa sztuka przedstawiła Widzom wszystkie dzieła Szekspira w ciągu jednego wieczoru. Były cytaty z najsławniejszych dramatów i żarty ze stereotypowej znajomości dzieł słynnego twórcy. Śmiech, ale także zadumę i refleksję wzbudził na pewno spektakl pt. Kandydat, z udziałem Piotra Cyrwusa i Grażyny Wolszczak. Był to błyskotliwy komediodramat, który opowiadał historię kandydata na urząd prezydenta oraz jego trenerki. Mniej dowcipny był monodram pt. Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam w wykonaniu Ewy Błaszczyk. Aktorka wcieliła się w nim w postać jednej z najbardziej znanych dziennikarek XX wieku i korespondentki wojennej, która tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo odsłania w ludziach piękno i brzydotę. Drugi repertuarowy monodram – Moskwa-Pietuszki – to poetycka podróż w głąb siebie. Jej stacje to kolejne opróżniane butelki, lecz nie jest to tylko pijackie wspomnienie, ale również pełna humoru, ironii i goryczy opowieść o życiu. W głównej roli zobaczyliśmy tutaj mistrzowskiego Mariana Opanię.
Zupełnie inny charakter miał bohater spektaklu Kobieta na zamówienie. Był nim nudny statystyk, który marzył o kobiecie na całe życie. Zabawna komedia z Jackiem Kawalcem, Beatą Zarembianką i Dariuszem Niebudkiem pokazała, że życie jest przewrotne i czasem nawet najpiękniejsze marzenia mogą przewrócić nasze życie do góry nogami! Kolejna komedia – Raj dla opornych – to historia Karola i Barbary (w tych rolach Mirosław Baka i Dorota Kolak), czyli bohaterów Seksu dla opornych kilka lat później. Reżyserem spektaklu była wspaniała Krystyna Janda, a za teksty piosenek odpowiadał Jacek Cygan.
Finał Miniatur był zaś naprawdę widowiskowy! A to za sprawą spektakularnego musicalu – Nowy Jork. Prohibicja. W towarzystwie zespołu muzycznego, w opowieści o narodzinach nowoczesnego świata i historii ogromnej metropolii lat 20. zobaczyliśmy Katarzynę Zielińską, Kacpra Kuszewskiego, Łukasza Przybylskiego i Ewę Konstancję Bułhak. Była to muzyczna opowieść o mieście, którym rządzi jazz, mafia i prohibicja.
Organizator:
Krakowskie Forum Kultury
Partner główny:
Wodociągi Miasta Krakowa
Patroni medialni:
TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Dwutygodnik miejski Kraków.pl, Portal Magiczny Kraków www.krakow.pl, Portal Chodźże do Teatru, Miesięcznik Karnet
Partnerzy:
Teatr Variété, Nowohuckie Centrum Kultury, Teatr Groteska, Dom Norymberski, Kraków – Norymberga. 40 lat partnerstwa
Spektakl Karnawał zwierząt zrealizowano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Spektakl Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.