„Świtezianka” czy „$vitezi@nka”? Uruchom wyobraźnię i pokaż nam swoją wizję fantastycznej postaci
Legendy mówią, że dawno temu, w jeziorze Świteź, mieszkały tajemnicze nimfy wodne, które wabiły do siebie kochliwych młodzieńców. O jeziorze krążą też inne legendy, nic więc dziwnego, że inspirowało ono romantycznych artystów do snucia domysłów o życiu, jakie toczy się tu po zmroku, w gęstych mgłach, przy blasku księżyca. Nie inaczej było z Adamem Mickiewiczem, który mitycznej Świteziance poświęcił jedną z ballad. Krakowskie Forum Kultury, w ramach projektu „Ballady i romanse – nowe odczytania, nowe refleksje” – zaprasza do udziału w konkursie plastycznym, w którym podobnie jak romantycy, uczestnicy będą mogli puścić wodze fantazji na temat jeziora Świteź i jego tajemniczych mieszkańców.
Jezioro Świteź położone jest na terenie dzisiejszej Białorusi. Podobno dawno temu w tym miejscu stało piękne miasto, które padło ofiarą najeźdźców. Kiedy mężczyźni młodzi poszli walczyć, w mieście zostały tylko bezbronne kobiety. Kiedy najeźdźcy już mieli zdobyć mury miasta, wydarzyło się coś niezwykłego - ziemia rozstąpiła się i pochłonęła miasto, a na jego miejscu rozlało się wielkie jezioro, na którego przejrzystej powierzchni pojawiły się przepiękne kwiaty. Najeźdźcy, którzy zachwyceni zaczęli je zrywać, zginęli od ich trujących soków.
Legenda Świtezi i zamieszkujących jego odmęty pięknych chociaż przebiegłych i okrutnych Świtezianek, idealnie wpasowywuje się w romantyczne gusta. Twórcy chętnie snuli opowieści o marach i zjawach z zaświatów, które wabią niewinnych młodych. Zarazem jednak wyobrażano sobie te postaci, jako niezwykle piękne, uwodzicielskie, spowite w zwiewne szaty, o aksamitnych włosach i alabastrowej skórze.
Czy legenda o Świteziance miałaby dziś taki sam wydźwięk? Czy postać znad jeziora byłaby piękną dziewczyną, czy raczej krwiożerczym monstrum na pograniczu zombie i androida? Na to pytanie możecie odpowiedzieć tworząc własną wizję Świtezianki w ramach konkursu plastycznego „Świtezianka znad jeziora – $vitezi@nka z przyszłości”, który trwa od 9 sierpnia do 14 października 2022 roku.
Stwórzcie więc swoją wizję Świtezianki – możecie ją narysować lub stworzyć jej model, może być piękna i romantyczna, a może być nowoczesnym kosmicznym przybyszem z przyszłości. Spróbujcie stworzyć własną postać z legendy inspirując się nie tylko romantycznymi wizjami, ale także współczesnymi dziełami i postaciami fantastycznymi, które dziś moglibyśmy określić, jako „Świtezianki”. Liczymy na waszą niczym nieograniczoną kreatywność!
Po zamknięciu konkursu i ogłoszeniu werdyktu jury, wybrane prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Galerii MIKO w KFK. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 20 października na stronie internetowej KFK oraz w mediach społecznościowych, natomiast wręczenie nagród laureatom odbędzie się podczas finisażu wystawy, 26 listopada 2022 r.
Najważniejsze informacje organizacyjne nt. konkursu plastycznego „Świtezianka znad jeziora – $vitezi@nka z przyszłości”:
W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież w wieku 7 do 15 lat, a prace konkursowe można zgłaszać w trzech kategoriach:
1. Szkic / rysunek – dopuszczalna jest praca plastyczna wykonana na papierze, materiałami suchymi, w formie szkicu, rysunku kolorowego, wielkość – dowolna
2. Obraz – dopuszczalna jest praca plastyczna wykonana na papierze lub płótnie farbami (akwarele, olejne, plakatowe lub inne), wielkość – dowolna, prace które dostarczone zostaną w formie, która może brudzić lub ulec zniszczeniu (np. rozmazaniu, zatarciu) będą odrzucane na gruncie formalnym
3. Praca przestrzenna – dopuszczalna jest praca wykonana z materiałów stałych, z wykorzystaniem materiałów płynnych / miękkich itp. tylko w przypadku, jeśli zostaną one odpowiednio zabezpieczone, praca nie może być większa niż 1,5 m wysokości, 1 m szerokości i 1 m głębokości, praca może być stworzona w formie rzeźby / płaskorzeźby / instalacji / modelu; rekomendowane jest dostarczenie pracy w sztywnym opakowaniu zabezpieczającym (pudło, karton).
Celem Konkursu jest zaznaczenie jubileuszu 200-lecia wydania zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza poprzez twórcze i kreatywne podejście młodych odbiorców – uczniów szkół podstawowych – do interpretacji postaci baśniowych w twórczości poety oraz rozbudzenie wyobraźni Uczestników poprzez możliwość umiejscowienia postaci baśniowych w realiach fantastycznej przyszłości.
Prace na konkurs można nadsyłać (lub dostarczać osobiście do KFK) w daniach 9 sierpnia - 14 października 2022 r.
Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Ballady i romanse – nowe odczytania, nowe refleksje” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej informacji i dokładne zasady udziału w konkursie znajdują się w REGULAMINIE
Regulaminy - Portal - Krakowskie Forum Kultury
Konkurs_Switezianka_regulamin_082022.doc (krakowskieforum.pl)