Tegoroczny Odpust Emaus po raz pierwszy zostanie w całości zorganizowany przez miejską instytucję – Krakowskie Forum Kultury. Nowa odsłona wydarzenia jest ukierunkowana na pielęgnowanie tradycji ludowej oraz propagowanie rzemiosła artystycznego i koncentruje się przede wszystkim na eksponowaniu oraz promowaniu dziedzictwa kulturowego. Zasadniczo zmieni się estetyka wydarzenia, a tradycyjnemu Odpustowi towarzyszyć będzie bogaty program kulturalno-edukacyjny. Bardzo istotną sprawą jest także zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa podczas wydarzenia.
Wydarzenia artystyczne będą bardzo zróżnicowane. Dom Zwierzyniecki, oddział Muzeum Krakowa, przygotowuje warsztaty z tworzenia dawnych zabawek emausowych i pokazy tradycyjnego rzemiosła. Pod klasztorem Norbertanek będzie można znaleźć także stragan muzealny, gdzie będzie można zakupić wszystkie wydawnictwa własne z 25% rabatem. Między stoiskami, w przestrzeni Odpustu, będzie można spotkać aktorów przebranych za gazeciarzy i andrusów minionych epok. Ponadto w Domu Zwierzynieckim będzie można zwiedzić wystawę plenerową poświęconą tradycjom wielkanocnym.
Muzeum planuje również VIII Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe. Jego wyniki zostaną ogłoszone w dniu Odpustu o godzinie 12:00 a Domu Zwierzynieckim, ul. Królowej Jadwigi 41 oraz na stronie Muzeum na Facebooku. Wystawa pokonkursowa będzie dostępna w Pałacu Krzysztofory od 20 kwietnia do 22 maja 2022 r. W przestrzeni miejskiej już na długo przed Poniedziałkiem Wielkanocnym będą pojawiać się trzymetrowe drzewka oraz te, które zostały zgłoszone do poprzednich konkursów. Wszystkie informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie www.muzeumkrakowa.pl.
Krakowskie Forum Kultury przygotowało trzy wydarzenia koncertowe.
Pierwszym z nich będzie misterium wokalne a’capella PASSUS et RESURREXIT w wykonaniu OCTAVA ensemble pod kierownictwem artystycznym Zygmunta Magiery. Program koncertu został ułożony tak, by zaprezentować́ kompozycje powstałe specjalnie na poszczególne dni Męki Pańskiej, które wraz z czytaniami ewangelicznymi tworzą wyjątkową mistyczną całość prowadząc słuchacza przez drogę wydarzeń z tamtych lat, zwracając jego uwagę̨ na wartości, naukę̨ i piękno jakie ze sobą̨ niosą̨.
Podczas Odpustu Emaus wystąpi też Trinus Ensemble w składzie Adrianna Bujak–Cyran, Liliana Pociecha, Maria Klich. To trzy głosy żeńskie wzbogacone głębokim brzmieniem liry korbowej, która mogła towarzyszyć tej muzyce, pozwolą wczuć się w świat średniowiecznych pielgrzymów. W programie Wstąpmy na górę Pana pojawią się utwory katalońskie, włoskie i francuskie pochodzące z epoki średniowiecza.
Ostatnim z artystów muzycznych podczas Emausu będzie Tango Trio. To projekt oparty na klasycznym składzie kameralnym tanga: Grzegorz Frankowski – kontrabas i prowadzenie, Jacek Bylica – fortepian oraz Piotr Kopietz – bandoneon, akordina. Zaprezentują oni program Tango anioła złożony z utworów cyklu Del angel Astora Piazzolli. Należą do nich popularne Milonga del angel i La muerte del angel (milonga i śmierć anioła) w aranżacji na trio.
KFK zorganizuje też lubiane warsztaty i aktywności dla dzieci i całych rodzin: malowanie twarzy, zajęcia plastyczne, skręcanie modelinowych balonów, puszczanie wielkich baniek mydlanych, zabawy z chustą animacyjną, zagadki i quizy, a także rodzinne zabawy taneczne.
Organizując tegoroczny Odpust Krakowskie Forum Kultury zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo i uporządkowanie przestrzeni. Wszyscy wystawcy będą korzystać ze stoisk zapewnionych przez organizatora posiadających odpowiednie zaplecze. Podczas wydarzenia służby porządkowe będą monitorować jego poprawny przebieg i interweniować w przypadku pojawiania się tzw. „dzikich stoisk”. Wszystkie aktywności dla dzieci będą prowadzone przez doświadczonych animatorów.
Wszystkie informacje dotyczące Odpustu Emaus 2022 będą pojawiać się na stronie krakowskieforum.pl oraz na stronie wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/odpustemaus
Informacja o zmianach w Organizacji Ruchu podczas Odpustu Emaus
Partnerami Odpustu Emaus są:
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, MPO, Straż Miejska, ZDMK
Współorganizatorzy:
Miasto Kraków, Muzeum Krakowa, KBF, Dzielnica VII, Parafia Najświętszego Salwatora w Krakowie
Patronat medialny:
krakow.pl