“Ballady i romanse” - nowe odczytania, nowe refleksje - Krakowskie Forum Kultury uczci Adama Mickiewicza
“Miej serce i patrzaj w serce!”, “To lubię, rzekłem, to lubię!”, “Czucie i wiara silniej mówi do mnie / Niż mędrca szkiełko i oko” - to cytaty, które znamy wszyscy i nawet bezwiednie przytaczamy w codziennych rozmowach. A wszystkie one pochodzą ze zbioru “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W tym roku obchodzimy 200-lecie wydania tego ponadczasowego dzieła.
“Ballady i romanse” to czternaście utworów poetyckich, których zbiór stanowi pierwszy tom “Poezyj” Adama Mickiewicza. Stały się one kamieniem milowym w historii literatury polskiej i przyczyniły się do rozwoju popularności gatunku, jakim jest sama ballada. Ze względu na swoją tematykę, w której znaczącą rolę odgrywają baśniowe postaci, siły nadprzyrodzone, siły natury, ale także oczywiście emocje i uczucia, które mają znaczenie dla moralnych postaw bohaterów, zbiór ten stał się symbolicznym początkiem epoki romantyzmu w literaturze polskiej. Epokę tą doskonale charakteryzuje cytowane wcześniej stwierdzenie “Czucie i wiara silniej mówi do mnie / Niż mędrca szkiełko i oko”, pochodzące z ballady “Romantyczność”, podobnie jak nie mniej znaczące “Miej serce i patrzaj w serce!”. Zmiana optyki z poświęcenia się nauce, odkryciom i rozwojowi ciała na zaufanie uczuciom, emocjom i oddanie się bardziej duchowym wartościom wpłynęły na pojawienie się nowych idei artystycznych i filozoficznych w obszarze kultury, literatury i sztuki w ogóle.
Dwusetna rocznica wydania Mickiewiczowskich “Ballad i romansów” jest doskonałą okazją do nowych odczytań i refleksji nad tym dziełem. Z tą myślą, Krakowskie Forum Kultury we współpracy z Kołem Naukowym Romantyzmu, działającym przy Uniwersytecie Jagiellońskim, stworzyło wyjątkowy projekt pn. “Ballady i romanse - nowe odczytania, nowe refleksje”, na który składać się będą wykłady i prelekcje specjalistów i naukowców akademickich, a dla młodszych odbiorców przygotowane zostały specjalne warsztaty oraz gra miejska. Projekt zakończy wystawa prac plastycznych, które wyłonione zostaną z konkursu skierowanego do uczniów szkół podstawowych “Świtezianka znad jeziora - $vitezi@nka z przyszłości”. Młodzi odbiorcy dzieł Mickiewicza zmierzą się z prezentacją swojej wizji baśniowej postaci, jaką jest Świtezianka.
Wydarzenia w ramach projektu “Ballady i romanse - nowe odczytania, nowe refleksje” obywać się będą od czerwca do listopada 2022 roku.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu “Ballady i romanse 2022”.
Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.krakowskieforum.pl.