Organizatorzy Zaduszek Organowych poświęconych pamięci prof. Jana Jargonia pragną, aby to wydarzenie muzyczne w wykonaniu wybitnych muzyków, a wśród nich uczniów Profesora wpisywało się trwale w kalendarium dóbr kulturalnych naszego miasta.
Przyświeca nam również cel przybliżenia znakomitej postaci Profesora, Krakowianina z wyboru, który szczególne zasługi odniósł jako wybitny wykonawca muzyki organowej w kraju i za granicą. Bardzo ważnym nurtem Jego dokonań było także budownictwo organowe. Jego działalność na tym polu generalnie polepszyła stan instrumentarium na terenie Krakowa i całej Polski. Biorąc pod uwagę miarę i wielkość osiągnięć prof. Jana Jargonia pragniemy, aby Zaduszki Organowe były wyrazem naszej pamięci o Nim. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji naszych działań.
KIEROWNICTWO ARTYSTYCZNE FESTIWALU:
Prof. dr hab. Mirosława Semeniuk-Podraza
Prof. dr hab. Dariusz Bąkowski-Kois
Maciej Szubra
Jan Jargoń
ur. 23 czerwca 1928 r., zm. 31 października 1995 r.
Studia muzyczne ukończył w krakowskiej PWSM w roku 1956 w zakresie gry na organach (w klasie prof. B. Rutkowskiego) oraz kompozycji (w klasie St. Wiechowicza). Już w czasie studiów wyróżniał się swym talentem muzycznym. W roku 1950 został laureatem I Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim w Poznaniu. Koncertował w kraju, a następnie za granicą (Austria, Bułgaria, Czechosłowacja, Dania, Francja, Hiszpania, Niemcy, ZSRR, Szwajcaria, Węgry). Był jurorem w wielu konkursach organowych krajowych i międzynarodowych. Dokonał licznych nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Od roku 1956 datuje się Jego praca w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie zdobywał kolejno wszystkie stopnie naukowe, uwieńczone stanowiskiem profesora zwyczajnego w 1987 roku.
Nie sposób w kilku słowach przedstawić całego ogromu pracy Profesora i jej efektów. Jan Jargoń należał do czołowych polskich pedagogów. Wychował liczną grupę organistów wirtuozów, znanych oraz cenionych w Polsce i na świecie. Pełniąc funkcję kolejno dziekana i prorektora, a przede wszystkim kierownika Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, przyczynił się do nadania wysokiej rangi artystycznej Uczelni oraz jej znaczenia w Europie. Swoją działalnością koncertową propagował polską muzykę, a także twórczość kompozytorów krakowskich. Jan Jargoń prowadził szereg festiwali o randze międzynarodowej, a wśród nich krakowski festiwal Dni Muzyki Organowej od roku 1966.
Godne uwagi i podziwu są dokonania Profesora w dziedzinie budownictwa organowego, ochrony zabytkowych organów i projektowania nowych instrumentów. Przyczynił się do tego, iż w 1970 roku wydana została bardzo ważna ustawa o ochronie zabytkowych organów w Polsce, dzięki której –
z inicjatywy Profesora – w 1971 roku powstała Pracownia Konserwacji Zabytkowych Organów przy PKZ-tach w Krakowie. Będąc stałym jej konsultantem, przyczynił się do uratowania i przywrócenia świetności najcenniejszym zabytkowym organom w Polsce, m.in. w Jędrzejowie, Kazimierzu nad Wisłą, Orawce czy Olkuszu, a także w Krakowie w kościele św. Mikołaja, Bazylice OO. Paulinów „Na Skałce”, Bazylice Mariackiej, Bazylice OO. Karmelitów „Na Piasku”. Był autorem wielu projektów brzmieniowych nowych instrumentów w Akademii Muzycznej w Krakowie, w Filharmonii Krakowskiej, w kościele OO. Salezjanów na Dębnikach, w Arce Pana w Nowej Hucie – Bieńczycach, w Mistrzejowicach i wielu innych. Jego działalność na tym polu radykalnie polepszyła stan instrumentarium na terenie Krakowa i archidiecezji krakowskiej.
Wspomnieć należy również Jego nieustanną troskę o podniesienie poziomu wykonawstwa muzyki liturgicznej oraz znaczenia samego organisty w kościele. Wśród szerokiej działalności prof. Jana Jargonia nie można pominąć Jego poważnych dokonań kompozytorskich, które wzbogaciły współczesną polską literaturę muzyczną.
Za swą działalność i znakomite rezultaty w obszarze pedagogiki muzycznej i polskiej kultury został uhonorowany trzykrotnie nagrodą Ministra Kultury, Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta, Nagrodą Miasta Krakowa oraz tytułem Zasłużonego Nauczyciela.
Kalendarz wydarzeń:
29 października 2022 (sobota), godz. 19.00
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa OO. Jezuitów, ul. Kopernika 26
Recital inauguracyjny
Dariusz Bąkowski-Kois (Kraków)
2 listopada 2022 (środa), godz. 19.00
Kościół Świętego Krzyża, ul. Świętego Krzyża 23
Tobias Horn (Stuttgart/Niemcy)
3 listopada 2022 (czwartek), godz. 10.00
Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, ul. św. Tomasza 43, sala 404
Międzynarodowa sesja naukowa Niemiecka organowa muzyka dawna: kompozytorskie tradycje stylistyczne i dziedzictwo organmistrzowskie /w 300. rocznicę śmierci Johanna Kuhnaua (1660-1722)
i Johanna Adama Reinckena (1643-1722)/
Referaty: Tobias Horn, Johan Hermans, Henk de Vries, Marcin Szelest, Krzysztof Urbaniak
3 listopada 2022 (czwartek), godz. 19.00
Kościół Świętego Krzyża, ul. Świętego Krzyża 23
Henk de Vries (Groningen/Holandia)
4 listopada 2022 (piątek), godz. 20.00
Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa OO. Paulinów „Na Skałce”, ul. Skałeczna 15
Marcin Kucharczyk (Kraków)
5 listopada 2022 (sobota), godz. 19.00
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa OO. Jezuitów, ul. Kopernika 26
Recital laureata I nagrody VIII Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. prof. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie
Bartłomiej Maziarz (Kraków)
6 listopada 2022 (niedziela), godz. 20.00
Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa OO. Paulinów „Na Skałce”, ul. Skałeczna 15
Krzysztof Urbaniak (Łódź)
7 listopada 2022 (poniedziałek), godz. 19.00
Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, ul. św. Tomasza 43, sala 404
Koncert César Franck (1822-1890) w 200. rocznicę urodzin w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie: Weronika Karolczuk, Piotr Michalik, Mikołaj Tokarczyk, Filip Konieczny, Adam Widziński
8 listopada 2022 (wtorek), godz. 19.00
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa OO. Jezuitów, ul. Kopernika 26
Tadeusz Barylski (Częstochowa)
9 listopada 2022 (środa), godz. 19.00
Kościół Świętego Krzyża, ul. Świętego Krzyża 23
Koncert finałowy
Veronika Miecznikowska (Mannheim/Niemcy) – skrzypce
Tytus Miecznikowski (Lugano/Szwajcaria) – wiolonczela
Marcin Szelest (Kraków) – organy
Festiwal objęty został Honorowymi Patronatami: Prof. dr. hab. Jacka Majchrowskiego Prezydenta Miasta Krakowa, Jego Ekscelencji Ks. Prof. Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego oraz Jego Magnificencji Prof. dr. hab. Wojciecha Widłaka Rektora Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Organizatorzy Festiwalu: Krakowskie Forum Kultury, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Dzielnica I – Stare Miasto.
Patronat medialny: Radio Kraków, TVP3 Kraków, kraków.pl
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Więcej informacji znaleźć można na stronach: www.krakowskieforum.pl, www.zaduszkiorganowe.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/krakowskieforum/