10 kwietnia 2023 roku, w Poniedziałek Wielkanocny, odbędzie się tradycyjny salwatorski odpust Emaus, organizowany po raz drugi przez Krakowskie Forum Kultury. Przypomniane zostaną kulturowe dziedzictwo Zwierzyńca i jego rzemieślnicze tradycje, a zwyczajowa forma odpustu wzbogacona będzie o bogaty program kulturalno-edukacyjny.
Tradycja emausowego odpustu w Krakowie datuje się już od średniowiecza, a korzeniami sięga nawet czasów przedchrześcijańskich. W XVI wieku rozpowszechnił się w Polsce, Czechach i na Słowacji zwyczaj odwiedzenia świątyni poza miastem na pamiątkę biblijnego spotkania zmartwychwstałego Chrystusa z uczniami na drodze do Emausu. Uroczysty spacer krakowskiego mieszczaństwa do kościoła św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela przy klasztorze norbertanek przerodził się w XIX wieku w ludową zabawę połączoną z odpustem oraz z przechadzką na kopiec Kościuszki.
Wśród bogatego i różnorodnego asortymentu towarów sprzedawanych podczas odpustu znaleźć można było słodycze, drewniane i gliniane zabawki, dewocjonalia, ludowe rzeźby czy niedrogą biżuterię. W trosce o zachowanie zwyczajowego charakteru wydarzenia Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jeszcze pod koniec lat 70., kiedy zaczęły upowszechniać się plastikowe wyroby, zorganizowało konkursy na tradycyjną zabawkę i stragan. W 2022 roku organizację odpustu Emaus przejął Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i z jego ramienia Krakowskie Forum Kultury, ponieważ tak cennemu przejawowi dziedzictwa kulturowego i wyrazowi tożsamości należy się ochrona. W dobie globalizacji towarów i usług na Zwierzyniec powracają miejscowe tradycje, szacunek dla rzemieślników, wyroby rękodzielnicze i lokalne produkty spożywcze.
Wytyczne dla wystawców zainteresowanych udziałem w tegorocznym odpuście Emaus zostały opublikowane. Regulamin odpustu jest dostępny na stronie Krakowskiego Forum Kultury oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa bip.krakow.pl. Zgłoszenia zamiaru uczestnictwa w odpuście przyjmowane będą do 12 lutego 2023, do 24.00.
Szczegółowe informacje dotyczące organizacji tegorocznej edycji odpustu można uzyskać w Krakowskim Forum Kultury pod nr tel. 502 105 568 lub 515 466 669 (od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00).