Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Poezja na Kazimierzu Spotkanie autorskie Barbary i Szczęsnego Wrońskich, połączone z promocją ich nowych książek: Czas się weselić (Szczęsny Wroński) Zwykły człowiek (Barbara Wrońska)
Scenariusz i prowadzenie: Violetta Zygmunt
Szczęsny Wroński
poeta, prozaik, redaktor, animator kultury związany z artystycznym środowiskiem Krakowa i Kielc. Na przełomie lat 70/80 był związany z Teatrem STU, a w latach 1999-2013 współtworzył Teatr Dialog. Debiutował w „Życiu Literackim” w roku 1977. Jest autorem książek poetyckich, prozatorskich, scenariuszy i utworów dramatycznych. W środowisku ogólnopolskim zaznaczył się jako animator kultury, redaktor książek oraz almanachów poetyckich. Prowadzi autorskie programy literackie oraz warsztaty dotyczące teatru i literatury. Współtwórca polskiej kontrkultury lat 70`, leader formacji teatralno-rockowej realizującej spektakle poetyckie – nazywany poetą o duszy rockmana. Odwołania do rockowych brzmień i kontekstów odnaleźć można w jego powieści pt. Konsultanci. Na początku lat 90` założył w Krakowie Teatr Promocji Poezji i pod tym szyldem wciąż realizuje spektakle i wydarzenia promujące literaturę.
Dotychczas wydał dwanaście książek, z których najbardziej reprezentatywne to: Potwór nie opisany, STON 2, 1999 Kielce; Wolna miłość, STON 2, 2000 Kielce; Nie pozwól milczeć sercu, Wyd. Naukowe DWN 2008 Kraków; Konsultanci, Księgarnia Akademicka 2014 Kraków; Czas rozpocząć, Wydawnictwo i Drukarnia Tercja 2015 Kraków, Piszę poemat, Wydawnictwo i Drukarnia Tercja 2017 Kraków, Czas się weselić, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Warszawa 2021.
W latach 2005-2008 był prezesem krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Od 2010 r. należy do krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, od 2021 jest członkiem Zarządu. Redaktor kwartalnika literacko-kulturalnego LiryDram. Mieszka w Krakowie i w Kielcach.
Barbara Wrońska
absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Polonistka, poetka, animatorka kultury, redaktorka książek i almanachów poetyckich. Współtwórczyni Teatru Promocji Poezji, związana od lat ze środowiskiem artystycznym Krakowa i Kielc. Debiutowała w piśmie literackim „Bazar” (1998). Autorka programów poetyckich. W 2010 roku zadebiutowała w roli dziennikarki w spektaklu Teatru Promocji Poezji Nie porzucaj nadzieje na podstawie twórczości Jana Kochanowskiego. Wiersze publikowała w czasopismach literackich i almanachach (m.in. Bazar, Kwartalnik Świętokrzyski, Teatr Promocji Poezji (2003), Krakowska Noc Poetów (2006, 2007, 2008), Bronowicki Karnawał Poezji (2008, 2009, 2010, 2011, 2012), LiryDram, Okolica Poetów, Antologia Poetów Polskich (2018, Wyd. Pisarze.pl).
Wyróżniona m.in. w Turnieju Jednego Wiersza Zlotu Poetów w Łodzi (2019), w IV Małopolskiej Nagrodzie Poetyckiej „Źródło” (2020). Jest laureatką Nagrody Grand Prix w Turnieju Jednego Wiersza na VII Zlocie Poetów w Plichtowie (2021); pod patronatem Łódzkiego Oddziału ZLP wydała tomik poetycki „Skalary” (DWN, Kraków 2010). Należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich.
Podczas wydarzenia obowiązują aktualne zasady bezpieczeństwa sanitarnego.
Zasady obowiązujące podczas zajęć, warsztatów i innych aktywności kulturalnych w KFK i Klubach dostępne są na stronie krakowskieforum.pl w zakładce Regulaminy.