Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Krakowskie Kameralne Spotkania Muzyczne – Jacek Ozimkowski
www.bilety.krakowskieforum.pl
Drodzy Melomani, serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Krakowskie Kameralne Spotkania Muzyczne.
Gościem wydarzenia będzie prof. dr hab. Jacek Ozimkowski – bas, pedagog śpiewu i dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, współpracujący jako solista m.in. z Operą Krakowską i Capellą Cracoviensis.
Artyście towarzyszyć będą studenci z klasy śpiewu profesora: Gabriela Sołtys – sopran, Mariola Siepak – sopran, Katarzyna Lambrecht – sopran, Aleksandra Orzeł – mezzosopran, Klaudyna Nitkiewicz – mezzosopran, Adam Dobek – baryton. Przy fortepianie Ewelina Markiel.
Zaproszony artysta opowiadać będzie o charakterystyce swojej pracy, drodze do kariery i obecnym życiu. Tradycyjnie rozmowa przeplatana będzie muzyką wykonywaną na żywo przez zaproszonych gości.
Spotkanie poprowadzi Marek Gerwatowski – tenor, artysta Opery Krakowskiej i pomysłodawca cyklu.
Jacek Ozimkowski – bas
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie organów prof. Andrzeja Białko. W 1995 roku ukończył z wyróżnieniem studia wokalne pod kierunkiem prof. Wojciecha Jana Śmietany w Akademii Muzycznej w Krakowie. Po ukończeniu studiów został asystentem w jego klasie. W 1995 roku wygrał europejski konkurs na stypendium firmy YAMAHA, a także uzyskał dyplom Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia artystyczne. Był asystentem prof. R. Karczykowskiego, znanego polskiego tenora, pedagoga śpiewu solowego.
W maju 2003 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie wokalistyka, a we wrześniu 2004 roku wygrał konkurs na stanowisko adiunkta w Akademii Muzycznej w Krakowie. 17 września 2013 roku zdobył tytuł doktora habilitowanego, a 21 lipca 2021 roku postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został mu nadany tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. Obecnie jako Dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1996 roku jest zatrudniony również w PSM II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, jako nauczyciel śpiewu solowego.
Koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w: Szwajcarii, Niemczech, Francji, Belgii, Szwecji, Norwegii, USA, Ukrainie, Litwie, Włoszech,Węgrzech, Turcji, a także Chińskiej Republice Ludowej Słowacji, Czechach, Kazachstanie. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i TV.
W repertuarze Jacka Ozimkowskiego znajdują się partie z oper: Haendla, Mozarta, Rossiniego,Webera, Verdiego, Moniuszki, Czajkowskiego, Prokofiewa, Pucciniego, Wagnera, Brittena oraz wielu innych wybitnych kompozytorów. Nie brak również pozycji z repertuaru oratoryjno-kantatowego i liryki wokalnej.
Od roku 1996 do 2013 związany był z zespołem Capella Cracoviensis z którym współpracuje do dnia dzisiejszego. Współpracuje także z Operą Krakowską i Operą Wrocławską. Współpracował także z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. W 1998 roku nawiązał kontakt ze Szwajcarską Agencją Art Media, z którą odbywał tournee po Europie z operami Mozarta, kreując m.in. role: Sarastra, Leporella, Osmina czy Figara.
Brał udział w Wielkiej Gali Mozartowskiej w Karlsruhe w Niemczech, a w 2002 roku uczestniczył w urodzinowym koncercie Wojciecha Kilara w Krakowie, wykonując jego monumentalne dzieło – prapremierę krakowską – Missa Pro Pace.
W 2003 roku na zaproszenie Opery Krakowskiej kreował arię Mefistofelesa – Gounoda, oraz arię Scarpii z opery Tosca Pucciniego podczas Wielkiej Gali Operowej. Pierwszą jego premierą operową był Cyrulik sewilski G. Rossiniego w 2002 roku w Gliwickim Teatrze Muzycznym, gdzie kreował rolę Don Basilia.W następnym roku rozpoczął współpracę z Operą Krakowską – pierwszą jego premierą był Gwałt na Lukrecji B. Brittena w 2003 roku. W kolejnych latach współpracy pojawiła się premiera Damy Pikowej Piotra Czajkowskiego, Miłości do trzech pomarańczy, Prokofiewa, Cyganerii Pucciniego, Króla Rogera Szymanowskiego, Tannhausera Wagnera, Manru Paderewskiego, Cosi fan tutte, Wesele Figara i Don Giovanniego Mozarta, Cyrulika sewilskiego Rossiniego. Występował także w przedstawieniach Rigoletto i Traviata G. Verdiego.
Uczestniczył festiwalach muzyki barokowej takich jak: Festiwal Bachowski w Świdnicy, Muzyka w Starym Krakowie oraz Festiwal Forum Musicum we Wrocławiu i Festiwalu Bachowskim w Świdnicy.Wystąpił także na Festiwalu Bachowskim w Lipsku i Festiwalu Haendlowskim w Halle i wielu innych prestiżowych festiwalach muzyki oratoryjnej. W 2011 roku dokonał serii nagrań CD – Polski barok. Jest to zestaw 5 płyt, które zostały zaprezentowane na targach muzycznych Midem 2012 roku w Cannes. Dotychczas wydano 30 płyt z muzyką w wykonaniu Jacka Ozimkowskiego.
Bilety: 3 zł, dostępne na stronie www.bilety.krakowskieforum.pl oraz w kasie KFK. Liczba miejsc ograniczona.
Podczas wydarzenia obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego (m.in. limit osób, obowiązek zasłaniania ust i nosa, dystans społeczny, dezynfekcja).
Zasady obowiązujące podczas zajęć, warsztatów i innych aktywności kulturalnych w KFK i Klubach dostępne są na stronie http://krakowskieforum.pl/regulaminy/.
Lokalizacja
Mikołajska 2
31-027 Kraków
e-mail kfk@krakowskieforum.pl
Tel. 12 422 08 14 http://www.krakowskieforum.pl