Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Jak brzmi romantyzm – recepcja „Ballad i romansów” w muzyce. Prelekcja dr hab. M. Sokalskiej dla szkół średnich
18 października, wtorek, godz. 11:00-12:00
Jak brzmi romantyzm – recepcja „Ballad i romansów” w muzyce. Prelekcja dr hab. Małgorzaty Sokalskiej dla uczniów szkoły średniej
Sala Teatralna, Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2
Koszt: 3 zł
Bilety dostępne na stronie bilety.krakowskieforum.pl lub osobiście w KFK
Informacje: Aleksandra Walczyk, tel. 502 105 568
Muzyczne interpretacje najwybitniejszych dzieł poezji to wizytówka kultury romantycznej, a relacje literatury i muzyki stanowią fundament estetyczny całej epoki. Ballady zajmują szczególne miejsce wśród niezliczonych dzieł muzycznych adaptujących teksty literackie lub tylko nimi inspirowanych. Natomiast te, które wyszły spod pióra Mickiewicza, należą do jednych z najczęściej umuzycznianych tekstów, nie tylko przez Stanisława Moniuszkę, próbującego zaprowadzić pod polskie strzechy praktykę śpiewu artystycznego. Twórczością polskiego poety inspirowali się kompozytorzy polscy, niemieccy i rosyjscy; wyrastały z tej inspiracji wokalne miniatury i fantazje instrumentalne, kompozycje o zakroju kantaty, ale i kilku aktowe opery. Przegląd tego balladowego dziedzictwa zaskakuje różnorodnością form i pomysłowością interpretacji. Bogactwo literatury muzycznej inspirowanej balladami Mickiewicza to nieoczywisty, ale równie ważny jak inne świadectwa dowód na żywą recepcję jego twórczości.
dr hab. Małgorzata Sokalska – prodziekan ds. studenckich Wydziału Polonistyki UJ, adiunkt w Katedrze Komparatystyki Literackiej Wydziału Polonistyki UJ. Studiowała Filologię Polską na UJ oraz literaturę porównawczą na Uniwersytecie Stendhala w Grenoble. Pracowała jako nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych nr 1 w Krakowie, a od 2008 roku jest związana zawodowo z Katedrą Komparatystyki WPUJ. Interesuje się zagadnieniami wzajemnych relacji literatury i muzyki, zwłaszcza w gatunkach takich jak opera i pieśń, autorka książek Opera a dramat romantyczny. Mickiewicz - Krasiński - Słowacki (2009) oraz Wagnerowska mozaika. Wagner i wagneryzm w kulturze (2018). Organizatorka konferencji Krasiński – po wielokroć oraz Opera w kulturze.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu Ballady i romanse – nowe odczytania, nowe refleksje.
Patroni medialni: krakow.pl i Radio Kraków
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu “Ballady i romanse 2022”.
Lokalizacja
ul. Mikołajska 2