Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
KrajOBRAZY miejskie | WERNISAŻ
Wystawa czynna: 8 – 18 marca 2022, dni robocze, 10.00 – 17.00
Wernisaż wystawy: 7 marca 2022, poniedziałek, godz. 17.00
Sala z Widokiem, KFK, ul. Mikołajska 2
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Rezerwacja miejsc na wernisaż: 501 310 782
Prace z cyklu KrajObrazy miejskie odnoszą się do miast, przestrzeni i tego co stanowi o ich charakterze i tożsamości. Krajobrazy miejskie-weduty, tak szeroko rozpowszechnione w malarstwie XVII, XVIII i XIX wieku, stają się punktem wyjściowym moich prac. Farby olejne zastąpione są flamastrami, ołówkiem, papierem kolorowym i fotografią. XVIII-wieczne miejskie capriccia – „pierwotne kolaże”, w których artyści swobodnie zestawiali ze sobą różne miejsca niekoniecznie istniejące w rzeczywistości obok siebie w miejskiej tkance miasta, stały się inspirującym przyczynkiem do powstania niniejszego cyklu. Technika kolażu sensu stricte zapoczątkowana przez Pablo Picassa i Georga Braque’a na początku XX wieku, rozwijana przez wielu artystów m.in. Hannah Höch, Man Raya czy Dorę Maar, Barbarę Krűger, książka artystyczna, ilustracje książkowe, dioramy, komiks i XVIII wieczne sylwety wycinane z papieru zanim wynaleziono fotografię stanowią zaplecze inspiracji technologicznej wystawy. Przedstawiam tutaj 19 prac ukazujących miejsca, które odwiedziłam przez dłuższy czas lub w których mieszkałam, m.in. Warszawę, Paryż, Oxford. Część prac wykonana jest na bazie własnych fotografii wykonanych aparatem analogowym łącznie z wywołaniem filmów, poddaniem ich obróbce i wywołaniu zdjęć w ciemni. Drugą część fotografii stanowi fotografia cyfrowa również wykonana przeze mnie. Dla ujednolicenia warstwa fotograficzna prac jest wydrukowana na matowym papierze.
W warstwie treściowej odnoszę się do stereotypowych przedstawień miasta, czasami je powielam, a czasami zastępuję je nowymi, niekonwencjonalnymi zestawieniami. Ukazuję też sytuacje, które często można spotkać w tętniących życiem miastach. Czasami cofam się w czasie, nawiązując do kolorystyki lub modeli aut krążących po ulicach polskich miast, a w szczególności Warszawy w latach 60-tych lub 70-tych. To przeniesienie w czasie zostało wywołane zastanymi na ulicach Pragi Południe, na której mieszkam, meblami, starociami, pralkami, fotelami czy pozostawionymi autami lub krążącymi w tych okolicach odrestaurowanymi autobusami pełnych turystów. Na miasto dzięki tej wystawie można spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka, a prace mają charakter luźnych skojarzeń na temat krajOBRAZU miejskiego.
– KrajOBRAZY miejskie Dominika Sergiej
Podczas wydarzenia obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego (m.in. limit osób, obowiązek zasłaniania ust i nosa, dystans społeczny, dezynfekcja).
Zasady obowiązujące podczas wydarzeń, zajęć, warsztatów i innych aktywności kulturalnych w KFK i Klubach dostępne są na stronie http://krakowskieforum.pl/regulaminy/.
Lokalizacja
ul. Mikołajska 2