Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
XX Międzynarodowy Festiwal Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia
-
28 października 2023 (sobota), 19:30
Bazylika Mariacka, pl. Mariacki 5
Wstęp wolny.
Koncert inauguracyjny
- Dariusz Bąkowski-Kois – organy, Marek Mleczko – obój (Kraków)
PROGRAM
Max Reger (1873-1916) /w 150. rocznicę urodzin/
Wariacje i fuga Heil dir im Siegerkranz
Jan Janca (*1933) /w 90. rocznicę urodzin/
Adagio /transkr. III cz. Suity na organy/
Josef Gabriel Rheinberger (1839-1901)
XX Sonata organowa F-dur Zur Friedensfeier op. 196
I. Präludium. Lento maestoso
II. Intermezzo. Adagio
III. Pastorale. Andante
IV. Finale. Con moto
Dariusz Bąkowski-Kois – ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (1997) oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina (2000, dyplom z wyróżnieniem). Specjalizację w zakresie wykonawstwa francuskiej neoromantycznej symfoniki organowej odbył w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem kwal. II st. Magdaleny Czajki (2002/2003). Studia podyplomowe kontynuował (2003/2004) w Konserwatorium Wiedeńskim (obecnie: Privatuniversität Wien) w klasie organów Thomasa Schmögnera (także na Wydziale Muzyki Dawnej, z zakresu gry na klawesynie, klawikordzie oraz pianoforte).
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą: koncertował we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Norwegii, Szwecji, Estonii, Włoszech, w Rosji, Chinach, Meksyku, a także w Brazylii. Występował z recitalami w tak prestiżowych miejscach, jak Archikatedra św. Piotra w Kolonii, (Archi)katedra św. Piotra w Trewirze, Bazylika Konstantyna (Aula Palatina) w Trewirze, Katedra NMP w Antwerpii, Katedra św. Bawona w Gandawie, Katedra św. Salwatora w Brugii, Katedra św. Marcina w Utrechcie, Kościół św. Wawrzyńca w Rotterdamie, Katedra św. Bawona w Haarlemie, Kościół Główny NMP w Bredzie, Archikatedra NMP w Tallinnie, Archikatedra NMP w Moskwie czy Narodowe Centrum Sztuki (NCPA) w Pekinie. W latach 2001-2007 ściśle współpracował z zespołem Capella Cracoviensis, realizując w ramach licznych koncertów partie solowe, a także organo obbligato czy basso continuo. Był jurorem międzynarodowych konkursów organowych w Rumi i Łodzi, Tariverdieva w Hamburgu oraz licznych konkursów ogólnopolskich.
Od 1999 jest pracownikiem Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2002 doktoryzował się na Wydziale Historycznym UJ (praca doktorska z zakresu historii mentalności szlachty polskiej początków XVIII wieku). W 2006 uzyskał stopień doktora habilitowanego z zakresu instrumentalistyki (praca habilitacyjna poświęcona zagadnieniom wykonawstwa iberyjskiej muzyki organowej XVII stulecia), zaś w 2013 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. W 2014 ukończył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu studia podyplomowe Master of Business Administration – Zarządzanie Szkołą Wyższą. W kadencji władz Uczelni 2012-2016 pełnił funkcję Prorektora ds. dydaktyki i rozwoju kadry Akademii Muzycznej w Krakowie, w kadencji 2016-2020 był Kierownikiem Katedry Organów swej macierzystej Uczelni.
Marek Mleczko –solista, kameralista, pedagog, profesor klasy oboju w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Studiował w Krakowie w klasie oboju prof. Jerzego Kotyczki oraz we Freiburgu w klasie mistrzowskiej oboisty i kompozytora prof. Heinza Holligera. Zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „The Skene Award” w Aberdeen, I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Obojowym im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach-Pawłowicach, został również finalistą Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej „Nicanor Zabaleta” w San Sebastian (Hiszpania) oraz finalistą Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej UFAM w Paryżu.
Za osiągnięcia muzyczne otrzymał z rąk Prezydenta RP Srebrny Krzyż Zasługi oraz tytuł profesora sztuk muzycznych. Ma w dorobku liczne prawykonania utworów kompozytorów współczesnych, m.in. polską premierę Chemin IV Luciana Beria. Przez ćwierć wieku był pierwszym oboistą w orkiestrze kameralnej Capella Cracoviensis prowadzonej przez dyr. Stanisława Gałońskiego. Współpracował m.in. z Polską Orkiestrą Kameralną, Polską Filharmonią Kameralną, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestrą Radiową w Warszawie oraz Sinfonią Varsovią. Jako solista i kameralista występował wielokrotnie w Polsce i za granicą (Czechy, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Włochy, Szkocja, Szwecja, USA). Jest założycielem Krakowskiego Tria Stroikowego i Kwintetu Dętego – zespołu, który za uzyskał wielokrotnie nominacje do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk”.
W 2010 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Lokalizacja
Mikołajska 2
31-027 Kraków
e-mail kfk@krakowskieforum.pl
Tel. 12 422 08 14 http://www.krakowskieforum.pl