Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Koncerty Promenadowe: Tohuwabohu
- 28 lipca, niedziela, 15:00
Altana na Plantach, Skwer Zbigniewa Wodeckiego
Tytuł koncertu, Hey, Klezmorim!, nawiązuje do utworu jednego z największych bardów Kazimierza, Mordechaja Gebirtiga. Nazwa zespołu zaś, Tohuwabohu, przywołuje hebrajskie wyrażenie występujące w narracji o stworzeniu świata w Księdze Rodzaju, opisujące stan Ziemi bezpośrednio przed stworzeniem światła. Kwartet nieustannie poszukuje świeżych inspiracji w szeroko pojętej muzyce żydowskiej. Członkowie wywodzą się z różnych środowisk; przede wszystkim kształcą się jazzowo, ale każdy z nich w mniejszym lub większym stopniu angażuje się także w polską muzykę tradycyjną, zaś akordeonista dodaje czasem do kompozycji szczypty gorącego tanga. Wykonują utwory klezmerskie jak Bei mir bist du shoen, folkowe jak taneczny Rikud albo Ale brider, a także niebanalne aranżacje tradycyjnie śpiewanych psalmów czy nigunów (kompozycje wykorzystujące jedynie dźwiękonaśladowcze sylaby, np. daj di di daj; „taki żydowski scat”).
Oksana Balatsko – skrzypce. Absolwentka szkoły muzycznej I i II st. w klasie skrzypiec. Żywe źródło zasilające pomysły repertuarowe Tohuwabohu. Od małego występuje na scenie podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej. Inspiracje czerpie przede wszystkim z przeżywającej obecnie renesans muzyki tradycyjnej. Czy w Warszawie, czy w Krakowie, gdzie by nie grali potańcówki, tam jest i Oksana ze swoimi skrzypcami. Ukończyła także Studio Baletowe Opery Krakowskiej i jest aktywną tancerką oraz nauczycielem baletu.
Katarzyna Milewska-Stasica – śpiew, tamburyn. Studentka dyplomowego roku w KSJiMR, absolwentka filozofii. Ukończyła szkołę muzyczną I st. w klasie fortepianu. Była związana przez dwa lata z chórem żydowskim, również jako wolontariuszka we wspólnocie. Solistka gospelowej grupy Unisono. Nauczycielka emisji głosu, dorywczo nagrywa audiobooki. Interesuje ją każdy szczegół związany z tak bliską krakowianom kulturą żydowską: przejmujące melodie, filozofia dialogu, religia, humor, czy kuchnia (robi najlepsze hummus i szakszukę).
Bartłomiej Zięba – klarnet. Ukończył szkołę muzyczną I i II st. w klasie klarnetu. Grał w wielu orkiestrach dętych, m.in. w Orkiestrze Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej, Ognisku Baletowym w Jarosławiu czy w orkiestrze Grupy Azoty. Obecnie kształci się w studium jazzowym KSJiMR w klasie saksofonu. Inspiruje się muzyką jazzową, funkiem oraz muzyką folkową i jewish. Zawsze wie, jak zaburzyć monotonię melodii i zabarwić ją odważnymi jazzowymi wstawkami.
Piotr Górski – akordeon. Ukończył szkołę muzyczną I st. w klasie fortepianu, a na akordeonie gra od dziecka. Jego historia muzyczna to istna mozaika gatunków. Był członkiem zespołów grających tango, muzykę klezmerską, muzykę ludową, hip-hop, a nawet punk. Realizuje się zawodowo, wykorzystując swoją finezyjną grę do wypełniania muzyką czasoprzestrzeni w wielu knajpach i na wielu uroczystościach. Prywatnie mistrz ceremonii pogrzebowych. Prawdziwy człowiek-orkiestra.
Wstęp wolny!
W sytuacji wystąpienia złych warunków pogodowych (deszcz, silny wiatr etc.) wydarzenia zostaną przeniesione do Sali Teatralnej Krakowskiego Forum Kultury (ul. Mikołajska 2 – Mały Rynek) – liczba miejsc jest ograniczona.
Regulamin uczestnictwa w Koncertach Promenadowych dostępny jest na stronie: krakowskieforum.pl w zakładce O nas/Regulaminy.
Lokalizacja
Mikołajska 2
31-027 Kraków
e-mail kfk@krakowskieforum.pl
Tel. +48 12 422 08 14 https://krakowskieforum.pl